شفقنا نوشت: در این گزارش- مقاله که به قلم تام استندج سردبیر این پرونده به رشته تحریر درآمده؛ ضمن اشاره به این که «سال جاری سال پاندمی بود»؛ آمده که «در سال آینده بشر نیازمند تطبیق خود با واقعیت‌های جدید خواهد بود. هم واقعیاتی مانند دنیای جدید کار و آینده سفر، که به‌واسطه بحران کرونا تغییر شکل داده‌اند؛ و هم واقعیت‌ها و روندهای عمیق‌تری مانند ظهور چین و تسریع تغییرات اقلیمی، که تحت تاثیر کرونا روند شکل‌گیریشان تسریع و تشدید شد.»
اکونومیست در ادامه موضوعات و روندهایی را که دنیا در سال پیش‌رو انتظارشان را می‌کشد، در سرفصل‌های گوناگون به مرور نشسته است.
از نگاه نویسنده این گزارش- مقاله، اولین روند قطعی که در سال پیش‌رو شاهد تکمیل و تکامل آن خواهیم بود، «استقرار دموکراسی در مقابل خودکامگی» خواهد بود.
دو انتخابات سرنوشت ساز
در این بخش با اشاره به «انتخابات میان دوره‌ای آمریکا و کنگره حزب کمونیست چین» به عنوان «دو انتخابات مهم سال، که به وضوح تضادهای این دو نظام سیاسی رقیب را نشان می‌دهد»، آمده که «در طول سال این تضاد و این رقابت را در جوانبی گوناگون، از تجارت گرفته تا مقررات فنی، واکسیناسیون یا حتی ایستگاه‌های فضایی شاهد خواهیم بود». اما به باور نویسنده این گزارش «به‌رغم تمام تلاش‌های پرزیدنت جو بایدن برای جمع کردن جهان آزاد زیر پرچم دموکراسی، اما، دولت و کشور ناکارآمد و متشتت او شایستگی لازم برای انجام این وظیفه را ندارد…»
اما موضوع ادامه‌دار بعدی بی‌شک «پاندمی» خواهد بود. یا به عبارت بهتر: این که آیا کرونا به عنوان یک همه‌گیری، حضور جهانی‌اش را ادامه خواهد داد؛ یا این که تبدیل به یک بیماری اهلی‌شده، مثل بسیاری دیگر از بیماری‌های سابقاً کشنده خواهد شد؟
نویسنده در این بخش با اشاره به تولید واکسن‌های مختلف و قرص‌های جدید درمان کرونا نوشته که «به نظر می‌رسد برای افراد واکسینه‌شده در جهان توسعه‌یافته، این ویروس دیگر تهدید بزرگی نخواهد بود. ولی با این حال در دنیای در حال توسعه همچنان یک خطر مرگبار است؛ تا زمانی که تکمیل واکسیناسیون جهانی باعث شود کووید-۱۹ نیز به یکی دیگر از بیماری‌های بومی‌شده و اهلی تبدیل شود».
مشکلات تورمی
اما «نگرانی‌های تورمی و افزایش قیمت‌ها» موضوع نگران‌کننده دیگری است که «در اثر اختلالات موجود در زنجیره تامین کالا و البته افزایش تقاضای انرژی ایجاد شده است». تورمی که البته بانک‌های مرکزی آن را موقتی می‌دانند، اما حل و رفع چنین تورمی چندان هم باورکردنی نیست. نکته جالب این که پیش‌بینی می‌شود بریتانیا به دلیل تبعات برگزیت و کمبود نیروی کار و وابستگی به گاز طبیعی گران در سال آینده دچار رکود تورمی نیز شود.
مورد دیگر نیز که قطعاً در سال آتی در اقتصاد دنیا ایجاد تغییر خواهد کرد، ذیل سرفصل «آینده کار» می‌توان به بررسی نشست. در واقع در روزگار کرونا اجماع گسترده‌ای به وجود آمد که در آینده احتمالاً بتوان روزهای بیشتری را در خانه کار کرد. البته در مورد جزئیات، زمینه‌های زیادی برای اختلاف نظر وجود دارد. مثلاً این که در کدام کارها و البته چند روز در هفته می‌توان دورکاری کرد؟ و این که آیا در صورت دورکاری نیز امکان پیشرفت و ارتقای شغلی قابل حصول خواهد بود؟ به خصوص که نظرسنجی‌ها نشان از این دارند که مردان اشتیاق بیشتر و زنان تمایل کمتری برای بازگشت به دفتر دارند. موضوعی که ممکن است فرصت‌های ارتقای شغلی را از زنان بگیرد.
«ادامه روند پیشرفت غیر قابل کنترل تکنولوژی» قطعیت دیگری است که در سال‌های آتی دیده خواهد شد. اما مشکل این‌جاست که بیشتر این پیشرفت‌ها بیهوده و غیرضروری به نظر می‌رسند. این چیزی است که سال‌هاست مورد توجه قانون‌گذاران آمریکا و اروپا قرار گرفته که تلاش دارند غول‌های غیر قابل مهار تکنولوژی را مهار کنند؛ اما رشد و سود غیر قابل فروکش آن‌ها، مانع تمام تلاش‌ها شده است.
در این مورد به رهبری چین در مهار این پیشرفت‌های تکنولوژیک نه چندان ضروری نیز می‌توان اشاره کرد که رئیس‌جمهور «شی جین پینگ» از آن‌ها خواسته روی «تکنولوژی عمیق و دارای قابلیت‌های ژئواستراتژیک» تمرکز کنند و کمی از مسایل بیهوده چون بازی و خرید فاصله بگیرند. رویکردی که به باور کارشناسان بیش از این که تقویت‌کننده نوآوری و خلاقیت باشد، می‌تواند به پویایی این صنعت آسیب برساند.

همین حالا بخوانید
احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران

سال آینده هم‌چنین تحت تاثیر نیاز انسان‌ها و جوامع مختلف به سازگاری با واقعیت‌های جدید پس از همه‌گیری خواهد بود.

رشد رمزارزها
رشد کریپتو- رمزارزها دیگر موضوع قطعی سال آینده است.
مانند همه فناوری‌های مخرب، ارزهای دیجیتال نیز با تشدید قوانین توسط تنظیم‌کننده‌ها در حال بومی و عادی شدن هستند. تلاش‌های بانک‌های مرکزی برای راه‌اندازی ارزهای دیجیتال متمرکز خود نیز این امر را تشدید و تسریع کرده و یک مبارزه سه‌جانبه برای آینده امور مالی بین رمزارزها، شرکت‌های فناوری سنتی‌تر و بانک‌های مرکزی به راه انداخته که این رقابت بی‌تردید در سال ۲۰۲۲ تشدید خواهد شد.
اوج گرفتن بحران اقلیمی
نویسنده گزارش اکونومیست در ادامه به «بحران اقلیمی» اشاره کرده که البته به رغم افزایش محسوس آتش‌سوزی‌ها و موج‌های گرما و سیل، شاهد چندان تعجیلی در میان سیاست‌گذاران برای انجام اقدامات لازم برای مقابله با تغییرات اقلیمی نیستیم. به خصوص که کربن‌زدایی و جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها نیازمند همکاری غرب و چین است که بیشتر از همکاری برای مقابله با تغییرات اقلیمی مشغول رقابت‌های ژئوپلیتیکی هستند.
مشکل سفرها و فوتبال سیاسی
«مشکل سفر» که هم‌زمان با بازگشایی اقتصادها، در حال افزایش است، اما تغییر سبک زندگی و کاری باعث شده حداقل نیمی از سفرهای کاری برای همیشه از بین رفته باشد؛ «رقابت فضایی»- که سال ۲۰۲۲ اولین سالی خواهد بود که در آن شرکت‌های گردشگری فضایی مسافران را به فضا خواهند برد؛ و «فوتبال سیاسی»- که در بازی‌های المپیک زمستانی پکن و جام جهانی قطر این موضوع یک بار دیگر یادآوری خواهد شد که چگونه ورزش می‌تواند جهان را به هم نزدیک کند؛ دیگر مسایلی هستند که به عقیده نویسنده اکونومیست در سال آینده شاهد آن‌ها خواهیم بود.