به گزارش آیند، علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت در گفت و گو با برنامه “من طهران” شبکه خبری العالم گفت: 40 میلیارد دلار کالا صادر کرده ایم که عمده آن به عراق و کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه و ترکیه بوده است.

وی افزود: ایران موفقیت های زیاد تجاری در منطقه کردستان و جنوب عراق داشته است که یکی از برنامه های ما ایجاد خطوط تولید در این کشور می باشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در باره شایعات مطرح شده در خصوص مشکل صادرات خودرو به سوریه نیز اظهار داشت: سوریه هیچ مشکلی با واردات خودروهای ایرانی ندارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران پیش از این درباره انتشار خبری مبنی بر اینکه سوریه واردات خودرو ایرانی را ممنوع کرده‌است، گفته بود: با توجه به اینکه کشور سوریه همچون کشورما ایران مشکل ارز دارد، در تلاشند تا خروج ارز از کشورشان اتفاق نیفتد لذا ثبت سفارش قطعات از ایران و کشورهای دیگر ندارد.

همین حالا بخوانید
سخنگوی دولت: در آستانه خروج از جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم

وی با بیان اینکه ما باید به دنبال راهکاری باشیم تا به جای ارز کالا وارد کنیم گفت: اگر به جای ارز، در قبال صادرات، کالا وارد کنیم مشکل برطرف می شود واین موضوع ربطی به خودرو و غیر خودرو هم ندارد.

پیمان پاک همچنین اعلام کرد که وزیر بازرگانی ایران برای افتتاح مرکز تجاری در سوریه راهی دمشق خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد که برنامه ای برای گسترش تبادل تجاری با روسیه داریم و در تلاش برای توسعه تجارت با کشورهای همجوار از طریق پیمان شانگهای هستیم.