رئیس «فرماندهی فضایی پنتاگونم از پتانسیل نبرد در فضا بر اساس حملات ماهواره‌ای ابراز نگرانی کرد.

به گزارش آیند و به نقل از AFP، ژنرال جی ریموند ضمن اعلام ورود به مرحله جدیدی از رقابتهای تسلیحاتی در فضا، اعلام خطر کرد.

مخاطرات در این زمینه هنگامی به اوج رسید که دوشنبه گذشته معلوم شد روسیه پس از پرتاب موشکی به فضا، یکی از ماهواره‌های خود را هدف قرار داده و تکه تکه کرد.

ژنرال «ینس اشتولتنبرگ» دبیرکل ناتو اقدام روسیه را غیر مسوولانه خواند.

وی در نشستی با وزرای اتحادیه اروپا گفت این موضوع نشان می‌دهد روسیه در حال توسعه سیستم تسلیحاتی جدیدی است که می‌تواند ماهواره‌ها را ساقط کند.

سال گذشته نیز ژنرال آمریکایی افشاگری شومی کرد و اینکه دو ماهواره روس در مدار یک ماهواره جاسوسی آمریکا را تعقیب کردند.

البته معلوم نشد آیا ماهواره Cosmos می‌تواند به USA-245 حمله کند یا نه؟

گفتنی است نظامی سازی فضا به قدمت رقابت فضایی میان ابرقدرتها است.

به محض پرتاب اسپوتنیک به مدار در سال 1957، واشنگتن و مسکو شروع به کاوش برای یافتن راههای با هدف نابودی ماهواره‌ها کردند.

آن زمان بزرگترین نگرانی سلاح‌های هسته‌ای در فضا بود که در سال 1967 ابرقدرتها پیمان فضایی امضا کرده و استفاده از تسلیحات کشتار جمعی در مدار را ممنوع کردند.

در سال 1970 مسکو ماهواره مملو از مواد منفجره را با موفقیت آزمایش کرد که می‌توانست ماهواره دیگری را در مدار منهدم کند.

بعدا رونالد ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا در سال 1983 با برنامه جنگ ستارگان وعده موشک‌های ضد موشک هدایت شونده نقطه زن و ماهواره‌هایی که پرتو لیزر یا امواج مایکروویو ساطع می‌کردند را با هدف برتری ایالات متحده مطرح کرد.

همین حالا بخوانید
رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول سال رکورد زد

بسیاری از فناوری‌های آن زمان قابل اجرا نبود.

پنتاگون در سال 1985 موشکی را برای انهدام ماهواره استفاده کرد.

چین در سال 2007 و هند در سال 2019 کاری مشابه را به عنوان رقابت انجام دادند.

به همین خاطر اقدام دوشنبه مسکو چندان تعجب آور نبود.

ایزابل سورب ورژ متخصص امور فضایی در مرکز تحقیقات علمی فرانسه گفت روس‌ها نیازی به منفجر کردن ماهواره نداشتند تا نشان دهند توانایی این کار را دارند.

تنها این مورد نشان داد که آنها اجازه نخواهند داد آمریکا تنها کسی باشد که فضا را کنترل می‌کند.

واقعیت این است که کشورها از فناوری‌های مذکور با صورت دوگانه استفاده کرده و به شدت درباره فعالیت‌های نظامی خود به شدت مخفی کاری می‌کنند.

آمریکا در سال 2019 با تاسیس نیروی فضایی سعی کرد به اصطلاح سلطه فضایی خود را حفظ کند در حالی که روسیه و چین پتانسیل پیشی گرفتن ار ایالات متحده را دارند.

روسها و چینی‌ها «دیده‌گر فضایی» ساخته که بتوان در زمان مورد نیاز برای تداخل فیزیکی با سایر ماهواره‌ها آنها را دستکاری کرد.

به گفته «برایان چاو» از rand Corp،این دیده‌گرها بازوی رباتیک دارند که قابلیت تعقیب ماهواره دشمن را داشته و آن را به نقطه دیگری منتقل کرده و یا با خم کردن آنتن آنها را بی فایده می‌سازند.

به گفته وی استقرار دو ماهواره از این دست توسط روسیه در سال 2020 به این معناست که چنین فناوری برای تهدید آمریکا در فضا وارد شده است.

چین نیز در سال 2019 5 پایگاه مجهز به لیزر زمینی ایجاد کرد تا ماهواره‌های دشمن را از کار بیندازد.