به گزارش آیندنیوز و به نقل از نامه‌نیوز، در شرایطی صورت های مالی این خودروساز خبر از خروج محصولات مونتاژی از سبد عرضه طی سال جاری می دهد که شاهد هستیم سایپایی ها طی امسال به نسبت سال گذشته یک رشد حدود ۱۴ درصدی را برای خود در بخش فروش پیش بینی کرده اند.

خودروساز ساکن کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص کرج سال گذشته در مجموع حدود ۲۹۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه از محصولات خود را به بازار عرضه کرد.

از این میزان عرضه سهم محصولات مونتاژی حول و حوش ۱۰ درصد بود.

نارنجی های جاده مخصوص سال گذشته ۱۸۷ دستگاه آریو، ۸۰ دستگاه سراتو و ۱۹ دستگاه چنگان را برای فروش به بازار عرضه کردند.

اما با کم شدن سهم ۱۰ درصدی محصولات مونتاژی  پیشین و پیش بینی رشد حدود ۱۴ درصدی فروش، برنامه این خودروساز برای پر کردن جای خالی محصولات مونتاژیش چیست؟

صورت های مالی سایپایی ها نشان می دهد این خودروساز تمرکز عرضه خود را روی محصولاتی قرار داده که عنوان داخلی را یدک می کشند.

عرضه تیبا و پراید ۱۵۱ که پیش تر نیز در دستور کار این خودروساز بود کما فی السابق در سال جاری نیز ادامه دارد.

در حالی که عرضه خانواده تیبا ۱۷ درصد رشد را در بازه زمانی یاد شده به خود می بیند اما استراتژی غول نارنجی جاده مخصوص برای پر کردن جای خالی محصولات مونتاژی عرضه گسترده شاهین است.

بر اساس برنامه ریزی سایپا این محصول نوبرانه که اواخر سال گذشته به بازار عرضه شد و شاهد حرکت آن به صورت محدود در خیابان ها بودیم طی سال جاری به تعداد ۶۵ هزار دستگاه فروخته خواهند شد.

چنانچه سایپایی ها بتوانند این تعداد شاهین را به بازار عرضه کنند توانسته اند عرضه این خودروی تمام ایرانی را به نسبت سال گذشته حول و حوش ۱۴ هزار درصد رشد دهند. البته این میزان رشد به دلیل پایه کم عرضه آن در سال ۹۹ است. نارنجی های جاده مخصوص سال گذشته تنها ۴۶۲ دستگاه شاهین را به بازار عرضه کردند.

آنطور که جواد سلیمانی مدیرعامل خودروسازی سایپا چند روز پیش خبر داد این خودروساز برنامه دارد طی سال جاری ۲۰ هزار دستگاه آریا (محصول کراس اووری که روی پلت فرم شاهین طراحی شده) نیز تولید کند. به نظر می رسد بخشی از پیش بینی این خودروساز برای فروش ۶۵ هزار دستگاهی شاهین به آریا اختصاص داشته باشد.

همچنین قرار است از شهریورماه تولید شاهین با گیربکس اتوماتیک نیز در دستور کار سایپا قرار گیرد و از نیمه دوم امسال شاهد عرضه آن باشیم.

بنابراین استراتژی سایپا برای سال جاری توقف عرضه محصولات مونتاژی و جایگزینی آن با محصولاتی است که روی پلت فرم SP۱۰۰ تولید می کند.