به گزارش آیندنیوز و به نقل از دیدارنیوز، برخی از معلمان در واکنش به گمانه زنی نمایندگان و وزیر اموزش و پرورش درباره اعتبار تعیین شده برای رتبه بندی معلمان و فوق العاده ویژه فرهنگیان از نوبخت خواسته اند که پاسخ گمانه زنی های را در جلسه بعدی یعنی ۴ مرداد بدهد. در درخواست آنها آمده است: ضمن عرض تشکر فراوان از جنابعالی بابت دیدار با جمعی از معلمین و مشخص کردن تکلیف رتبه بندی و فوق العاده ویژه ، همانطور که میدانید مقدار بودجه مورد نیاز در لایحه رتبه بندی ارسالی به مجلس و لایحه بودجه سال جاری مشخص نشده است و همین موضوع باعث گمانه زنی های مختلف از سوی نمایندگان مجلس و شخص آقای وزیر شده است که باعث ازرده خاطر شدن تمامی فرهنگیان گشته است .

حال با توجه به اینکه جنابعالی در جلسه با تشکل های فرهنگی اعلام کردید که این گمانه زنی ها فاقد اعتبار است و به شدت ان ها رد کردید و صریحا به نمایندگان معلمان اعلام کردید بودجه رتبه بندی محدودیت ندارد ولی به مجلس اعلام نمودین که ۲۱هزار میلیارد تومان بیشتر امکان پذیرنیست. خواهشا جهت شفاف سازی سایر مسئولین و آسودگی خاطر تمامی فرهنگیان در این مورد ضمن اعلام حمایت قاطع و تخصیص اعتبار کامل لایحه ، نظر ” رسمی ” خود به نمایندگان معلمین را یک بار دیگر ، این بار در جلسه ۴ مرداد اعلام نمایید.

نحوه محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان

هفته گذشته پیش ضرایب جدید فوق‌العاده ویژه فرهنگیان و معلمان توسط محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد.این میزان حداقل ۲۱ درصد و حداکثر ۲۷ درصد است. فوق العاده ویژه شامل حق شغل + حق شاغل + حق مدیریت + فوق العاده ایثارگری ماده ۶۸ + فوق العاده شغل + سختی کار + بند ی + بند الف است. فرهنگیان باید این بند از حکم حقوقی خود را با هم جمع کنند. سپس مجموع را در ضریب اعلام شده زیر ضرب کنند. البته لازم به ذکر است که این مبالغ میزان افزایش فوق العاده ویژه را نشان می دهد و مبلغ فوق العاده ویژه فعلی با این مبلغ به دست آمده باید جمع شود تا مبلغ فوق العاده ویژه جدید به دست بیاید.

رتبه ۱ :

مقطع ابتدایی ضربدر ۱۱درصد

مقطع متوسطه ضربدر ۱۲درصد

رتبه ۲ :

مقطع ابتدایی ضربدر ۹درصد

مقطع متوسطه ضربدر ۱۰درصد

رتبه ۳:

مقطع ابتدایی ضربدر ۶درصد

مقطع متوسطه ضربدر ۷درصد

رتبه ۴ :

مقطع ابتدایی ضربدر ۶درصد

مقطع متوسطه ضربدر ۷درصد

رتبه ۵ :

مقطع ابتدایی ضربدر ۶درصد

مقطع متوسطه ضربدر ۷درصد

از آنجا که درصدهای اعلامی برای رتبه های یک تا سه همه ۲۱درصد و برای رتبه چهار، ۲۴درصد و رتبه پنج، ۲۷درصد میباشد و چون در رتبه بندی ناقص قبلی مقداری برای هر رتبه افزایش داشتیم در این مرحله بایستی میزان افزایش رتبه بندی قبلی رو کسر کنیم مثلا برای رتبه یک متوسطه قبلا ۹درصد افزایش داشتیم و اکنون ۲۱درصد هست پس تفاضل این دو میشه ۱۲درصد افزایش برای رتبه یک همچنین برای رتبه پنج متوسطه قبلا ۲۰درصد افزایش داشتیم که اکنون به ۲۷درصد رسیده پس میزان افزایش رتبه پنج، ۷درصد خواهد بود

نامه ضریب جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان

در نامه نوبخت به حاجی میرزایی آمده است: در پاسخ به نامه شماره ۲۹۶۲۲ تاریخ ۹/۳/۱۴۰۰ ، بدین وسیله به آگاهی می رساند که درخواست دستگاههای اجرایی و آن وزارتخانه محترم در برخورداری از حداکثر تا پنجاه درصد سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر موضوع بند ۱۰ ماده ۴۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، با توجه به مصوبه شماره ۱۳۸۰۹۱ /ت ۵۰۰۰۰ه تاریخ ۱۵/۱۱/۹۳ هیأت وزیران که این سقف را حداکثر تا سی و پنج درصد تعیین کرده است، قانونی و قابل اجرا نیست. لذا در این راستا اعمال فوق العاده ویژه موضوع مصوبه مذکور برای مشمولین طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور به میزان حداقل ۲۱ درصد و حداکثر ۲۷ درصدی با رعایت مفاد مصوبه یاد شده و ترتیبات مندرج در جزه (۵) بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۰۰ کل کشور و سایر قوانین و مقررات ذیربط از ابتدای سال جاری در سقف اعتبارات مصوب بلامانع است.

جزئیات جلسه نوبخت با نمایندگان معلمان درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان

چند روز پیش نمایندگان معلمان با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه درباره افزایش فوق العاده ویژه فرهنگیان جلسه ای داشتند. بر اساس اعلام کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان در جلسه دیروز اعطا فوق العاده ویژه معلمان همانند سایر دستگاه ها و سازمان ها تا سقف ۳۵ درصد حقوق و فوق العاده های مستمر به نحوی که متوسط پرداختی ها از ۶۰ درصد بیشتر نباشد. این فوق العاده ویژه به همه کادر اداری و آموزشی وزارت آموزش و پرورش بین ۲۱ تا ۲۷ درصد از تاریخ اول فروردین ۱۴۰۰ تعلق می گیرد. علاوه بر این بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه به نقل از کمیجانی درباره افزایش حقوق خدمتگزاران و سرایداران مدارس تصمیماتی گرفته شده است که میزان ان از فوق العاده ویژه فرهنگیان بیشتر خواهد بود.

این در حالی است که امروز سلیمان زاده رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش ۶ گروه از معلمان فوق العاده ویژه را با میانگین ۲۱ درصد دریافت می کنند. این پرداخت شامل همه معلمان و با سابقه صفر و معلمانی است که در آستانه بازنشستگی هستند. چهار گروه از معلمان ۲۰ درصد فوق العاده ویژه معلمان را دریافت می کنند و به دو گروه با سابقه کار بالاتر ۲۲ و ۲۴ درصد پرداخت می شود.بر این اساس حقوق معلمان به طور میانگین بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.

نحوه محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان تا به امروز

برای معلمان ومدیرومعاونین مدارس، از تاریخ ۹۹/۱/۱ فوق العاده ویژه برقرار می گردد که مطابق جدول پایین با توجه به مقطع مقطع اشتغال فعلی پرسنل و عدد رتبه مندرج درحکم کارگزینی درصد متفاوتی دارد.

درصد فوق العاده ویژه معلمان براساس مقطع:

رتبه(۱):ابتدایی=۱۰درصد ، متوسطه=۹درصد

رتبه(۲):ابتدایی=۱۲درصد ، متوسطه=۱۱درصد

رتبه(۳):ابتدایی=۱۵درصد ، متوسطه=۱۴درصد

رتبه(۴):ابتدایی=۱۸درصد ، متوسطه=۱۷درصد

رتبه(۵): ابتدایی=۲۱درصد ،متوسطه=۲۰درصد

 

مبالغ بندهای حقوقی موثر:

حق شغل

فوق العاده مدیریت

حق شاغل

فوق العاده ایثارگری

فوق العاده سختی کار

فوق العاده شغل

تفاوت بند (ی)

تفاوت جزء (۱)

 

بر اساس حکم

تغییر ضریب حقوقی سال ۹۹ (۹۹/۱/۱) باهم جمع کرده و حاصل را در درصد تعیین شده فوق العاده ویژه ضرب می کنیم. مبلغ به دست آمده مبلغ فوق العاده ویژه این پرسنل درسال ۹۹ خواهد بود.

ضریب حقوقی سال ۹۹: ۲۴۳۸ ریال

فوق العاده ویژه ۵۰ درصدی چیست؟

فوق العاده ویژه ۵۰ درصد یعنی مجموع حق شغل، حق شاغل، فوق العاده شغل، سختی کار، بند الف، بند ی و حق مدیریت ضرب در ۵۰ درصد یا نیم است که مبلغ قابل توجهی می شود. در احکام جدید برقراری فوق العاده ویژه ۵۰ درصدی معلمان آموزش و پرورش به صورت ناقص بین صفر تا بیست درصد اجرا شده و دیوان عدالت اداری این موضوع را تایید کرده است. این موضوع باعث شده تا معلمان پیگیر اجرای کامل فوق العاده شغل شوند و از دولت خواسته اند که با پیگیری این موضوع و مشمول شدن تمامی معلمان به فوق العاده ویژه پنجاه درصدی خاطره ای خوش از دولت دوازدهم برای معلمان برجا بگذارند. پرداخت ناقص فوق العاده شغل در حالی است که چندی پیش محمدباقر نوبخت در لایو اینستاگرامیش اعلام کرد منابع لازم برای پرداخت فوق العاده ویژه ۵۰ درصدی معلمان را اختصاص داده اما از اینکه چرا آموزش و پرورش آن را اعمال نکرده، اطلاعی ندارد.

معلمان می گویند تا پیش از این تصور می شد منابع مالی کافی وجود ندارد، اما با این صحبت نوبخت معلمان به دنبال پاسخ این سوالند که چرا با وجود اینکه منابع مالی وجود دارد اما وزارتخانه آن را در احکام درج نکرده است. معلمان معتقدند وزارت آموزش و پرورش فوق العاده ویژه را از ۹درصد تا ۲۱درصد با شرایط عجیب و غریب جیره بندی کرده است.