|
| کد مطلب: ۱۱۳۴۸۶
لینک کوتاه کپی شد

آیا تبلیغات افزایش قد با طب سوزنی واقعیت دارند؟

تا می‌گویی می‌خواهم درباره صندل‌هایی بدانم که قد را افزایش می‌دهند، بدون مکث ادامه می‌دهد: «این صندل‌ها از طریق طب سوزنی، عصب‌های کف پا را تحریک می‌کنند و باعث افزایش قد می‌شوند.

آیا تبلیغات افزایش قد با طب سوزنی واقعیت دارند؟
منبع: همشهری آنلاین |

 بین سه تا شش ماه است و در این مدت بین شش تا هشت سانتی‌متر به قد شما اضافه می‌شود. صددرصد تضمینی و دارای تأییدیه از وزارت بهداشت و درمان است!» اگر همیشه از کوتاهی قد رنج برده و آرزو کرده‌اید راه‌حلی برایش پیدا کنید، بی‌شک این یک فرصت استثنایی به نظر می‌رسداما چند دقیقه صبر کنید! به همین دلیل سراغ دکتر منوچهر جزایری، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم از انگلستان، دکتر علیرضا استقامتی، متخصص غدد، دکتر رضا حشمت، متخصص و رئیس انجمن طب سوزنی و دکتر ‌امیرهوشنگ سپهری، متخصص طب سوزنی رفته‌ایم و نظر ایشان را در این باره جویا شده‌ایم.

از آن بالا چه خبر؟

خیلی‌ها همیشه دوست داشته‌اند قدشان بلندتر از آن چیزی باشد که اکنون هست؛ به همین علت است که بعضی‌ها سعی می‌کنند راه‌حلی برای این مشکل پیدا کنند ‌اما متاسفانه برخی راه‌حل‌ها با سوءاستفاده از نیاز و استیصال افراد طراحی می‌شوند و به جای برطرف کردن مشکل، راهی می‌شوند برای کلاهبرداری و سودجویی عده‌ای فرصت‌طلب! واقعا اگر تمام مشخصاتی را که گفته شد یک شرکت تجهیزات پزشکی، با اطمینان پای تلفن برای شما بگوید؛ به‌خصوص که با وجود رکوردداری کالاهای چینی در بازار کنونی، این اطمینان را هم بدهند که محصول مورد نظر تحت لیسانس برزیل است، وسوسه نمی‌شوید این کالای شبیه به معجزه را امتحان کنید؟ جالب اینجاست که می‌گویند بعد از تمام شدن دوره شش ماهه، می‌توانید با خرید جدید، دوره دیگری را شروع کنید و باز هم به قد خود بیفزایید! با این حساب احتمالا بعد از یک سال، حداکثر ۱۶ سانتی‌متر به قدتان افزوده می‌شود!  

از قول من بنویسید که اینها شیادی است!

دکتر منوچهر جزایری، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم از انگلستان می‌گوید: «این صندل‌ها که مدت‌هاست متأسفانه در جراید، تبلیغ می‌شوند، مطلقا ریشه علمی ندارند.» او توضیح می‌دهد که بعضی تبلیغات ادعا می‌کنند با انجام انفعالاتی مکانیکی در داخل یک کفش، می‌توانند پاشنه پا را تحریک کنند و باعث افزایش هورمون رشد و در نتیجه بلندی قد شوند. در صورتی که هورمون رشد فقط تا زمانی در افزایش قد موثر است که صفحه رشد بسته نشده باشد. بعد از بسته شدن این صفحه، حتی اگر استخری از هورمون رشد هم وارد بدن شود یا با هر وسیله الکتریکی یا مکانیکی سعی کنند آن را تحریک کنند هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت.

 دکتر جزایری معتقد است این گونه تبلیغات فقط جنبه روحی و روانی دارد و معمولا کسانی آنها را باور می‌کنند که افراد تلقین‌پذیری هستند و آن قدر کوتاهی قدشان برای آنها مساله‌ساز شده که به هر وسیله‌ای برای برطرف کردن مشکلشان متوسل می‌شوند.

این طور که دکتر جزایری می‌گوید، کوتاهی قد در اکثر افرادی که به پزشکان متخصص غدد مراجعه می‌کنند یا جنبه ارثی و فامیلی دارد و یا سرشتی است که در علم پزشکی هیچ کدام از این دو حالت احتیاجی به هورمون رشد ندارد. ظاهرا درصد بسیار کمی از این اشخاص (حداکثر یک درصد) هستند که کمبود هورمون رشد دارند و آن هم باید از طریق رادیوگرافی مچ دست و سن استخوانی و با اندازه‌گیری هورمون رشد به صورت تحریکی به اثبات برسد.

در صورت اطمینان از وجود این مشکل، اگر هنوز صفحه رشد فرد بسته نشده باشد، پزشکان هورمون رشد تجویز می‌کنند که دوره درمان آن طی چند سال و به صورت تزریق زیرجلدی انجام می‌شود؛ بنابراین بسیار بعید به نظر می‌رسد که فرایندی تا این حد طولانی و دقیق که نیاز به کلی آزمایش و تشخیص و تجویز دارد، ناگهان در اثر پوشیدن چند ماهه یک جفت صندل به راحتی طی و نتیجه مطلوب نیز حاصل شود.  

دکتر علیرضا استقامتی، متخصص غدد نیز که ظاهرا بارها غیرواقعی بودن این نوع محصولات را به مطبوعات مختلف گوشزد کرده است، با قاطعیت فقط یک جمله می‌گوید: «از قول من بنویسید که این ادعاها همگی شیادی و کلاهبرداری است!»

کف پا نقطه‌ای برای افزایش قد ندارد

دکتر رضا حشمت، متخصص و رئیس انجمن طب سوزنی، ظاهرا از وجود چنین صندل‌هایی بی‌اطلاع است ‌اما به نکته جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید: «من نمی‌دانم این صندل‌ها با چه مکانیسمی کار می‌کنند ‌اما اگر مدعی هستند که از طریق طب سوزنی این کار انجام می‌شود، باید بگویم در قسمت کف پا نقاط طب سوزنی نداریم، فقط در این منطقه یک نقطه داریم که آن هم مربوط به افزایش قد نیست.»

علاوه بر آن دکترامیرهوشنگ سپهری، متخصص طب سوزنی توضیح می‌دهد که بعضی از متخصصان این طب در کنفرانس‌هایی که ارائه داده‌اند، مدعی شده‌اند می‌توانند با این علم مشکل کوتاهی قد را برطرف کنند. البته او می‌گوید که خودش تا به حال به این مورد برخورد نکرده ‌اما بعضی از همکارانش چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند و تأکید می‌کند همین متخصصان هم معتقدند تحقیقاتشان فقط در مورد کسانی که در سن رشد هستند، جواب می‌دهد. ضمن اینکه نقاطی که آنها رویشان کار می‌کنند، در کف پا نیستند و در قسمت‌های مختلفی از بدن وجود دارند و او هم از تبلیغ برای «صندل‌های موثر در افزایش قد»، با عنوان شارلاتانیسم یاد می‌کند.  

مجوز را نشنوید، ببینید!

آیا صرف اینکه کسانی بگویند کالایی تأییدیه وزارت بهداشت را دارد، کافی است؟ برای اطمینان یافتن از ادعای مطرح شده، با روابط عمومی وزارت بهداشت تماس گرفتیم و به محض اینکه گفتیم می‌خواهیم درباره این صندل‌ها استعلام کنیم که... خودشان جمله ما را تکمیل کردند: «که می‌گویند قد را افزایش می‌دهد» و در ادامه گفتند چنین چیزی مورد تأیید ما نیست ‌اما وقتی تأکید کردیم که بعضی شرکت‌ها ادعا می‌کنند از وزارت بهداشت مجوز دارند، گفتند از «اداره نظارت بر درمان» هم پرس و جو کنیم. استعلام از این اداره هم دقیقا نتیجه مشابهی داشت و آنها نیز تأکید کردند که هیچ‌کدام از این محصولات تأییدیه وزارت بهداشت را ندارند.

 پرسیدیم پس چطور  ادعای مجوز دارند؟ آنها هم گفتند باید خودتان از نزدیک مجوز آنها را ببینید. شاید اصلا نامه‌ای از وزارتخانه را که درباره موضوع دیگریست، به عنوان مجوز ارائه می‌دهند!

 

ارسال نظر

پربازدیدترین