|
| کد مطلب: ۱۰۳۸۶۵
لینک کوتاه کپی شد

سربازان آمریکایی در صف ارتش سومالی علیه «الشباب»

سربازان آمریکایی برای اولین بار به نیروهای ارتش سومالی پیوستند که در حال آماده شدن برای آغاز مرحله دوم جنگ خود علیه گروه افراطی «الشباب» سومالی هستند.

سربازان آمریکایی در صف ارتش سومالی علیه «الشباب»
منبع: ايسنا |

یک مسؤول در دولت سومالی به روزنامه الشرق الاوسط گفت، تعدادی از نیروهای ویژه آمریکا وارد منطقه محاس در ۳۰۰ کیلومتری مگادیشو شدند تا بر حملات آتی ارتش به پایگاه‌های الشباب نظارت داشته باشند.

براساس اعلام رسانه‌های سومالی، مسؤولان و افسرانی از ارتش آمریکا وارد این منطقه شدند و مومن حالان، استاندار محاس از آنها استقبال کرد.

این رسانه‌ها به نقل از مسؤولان محلی اعلام کردند، این سفر مسؤولان آمریکایی در چارچوب مرحله دوم عملیات نظامی علیه الشباب قرار دارد. در مقابل گروه الشباب مدعی شده که اطلاعاتی درباره طرح آمریکا برای بازگرداندن نیروهای اتیوپی به سومالی دریافت کرده است.

همچنین علی راجی، سخنگوی این گروه در مصاحبه با رادیو محلی حامی الشباب مدعی شد، مرحله اول عملیات هوایی و زمینی علیه این گروه که برخی از کشورهای عضو ناتو از جمله آمریکا و ترکیه در آن شرکت داشتند، ناکام ماند.

اوایل ماه میلادی جاری هواپیمای وابسته به نیروی هوایی آمریکا حامل تجهیزات نظامی برای حمایت از نیروهای سومالی در فرودگاه بین‌المللی موگادیشو فرود آمد. عبدالقادر نور، وزیر دفاع سومالی اعلام کرد، این تجهیزات در جنگ ارتش علیه الشباب استفاده خواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اواسط سال ۲۰۲۲ تصمیم گرفت دستکم ۵۰۰ نیروی آمریکایی را مجددا در سومالی مستقر کند در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا دستور خروج آنها را داده بود.

قبل از این تصمیم ترامپ حدود ۷۰۰ نیروی آمریکایی در سومالی مستقر بودند و وظیفه آنها کمک به نیروهای داخلی این کشور برای مبارزه با الشباب وابسته به تشکیلات تروریستی القاعده بود.

آمریکا در کنار تقویت حمایت نظامی و لجستیکی از طریق برنامه پاداش برای عدالت که وابسته به وزارت خارجه این کشور است، برای کسی که اطلاعاتی دهد و منجر به بازداشت راجی، متهم به همکاری در حملات تروریستی در کنیا و سومالی شود، پنج میلیون دلار پاداش تعیین کرده بود.

ارسال نظر

پربازدیدترین