|
| کد مطلب: ۱۰۳۷۹۱
لینک کوتاه کپی شد

عکس‌های عجیب از تمساح هم‌نوع‌خوار

عکاس حیات وحشی در فلوریدا صحنه تکان‌دهنده‌ی تمساح پوزه‌پهن هم‌نوع‌خوار ۲.۵ متری را در حال خوردن یک تمساح کوچک‌تر شکار کرده است.

عکس‌های عجیب از تمساح هم‌نوع‌خوار
منبع: زومیت |

باربارا دی‌آنجلو (Barbara D’Angelo) عکاسی است تجربه عکاسی از تمساح‌ها در حال خوردن حیوانات دیگر را دارد؛ البته حیواناتی که از آن‌ها حرف می‌زنیم ماهی و اردک بودند. عکس‌های جدیدی که او در پارک تالاب اورلاندو در ۶ مارس شکار کرده است به‌طور کلی با همیشه متفاوت بود.

همنوع‌خواری در حیات وحش

در جانورشناسی به عمل مصرف تمام یا بخشی از بدن فردی از یک گونهٔ جانوری توسط فردی دیگر از همان گونه به عنوان غذا، عمل هم‌نوع‌خواری یا کانیبالیسم (به انگلیسی: Cannibalism) می‌گویند. واژه کانیبالیسم (Cannibalism) برگرفته از نام مردم جزیره‌ای به نام کانیبال (Canibales) است.

به‌طور کلی دو نوع هم‌نوع‌خواری وجود دارد: فعال و غیرفعال. هم‌نوع‌خوار فعال پیش از خوردن هم‌نوعانش، عملاً آن‌ها را صید می‌کند و می‌کشد. هم‌نوع‌خوار غیرفعال ساده‌تر عمل کرده و از لاشه هم‌نوعش که شاید به‌طور اتفاقی با آن برخورد کرده باشد تغذیه می‌کند.

به‌طور کلی هم‌نوع‌خواری می‌تواند به عنوان شکل ویژه‌ای از رفتار تغذیه‌ای به‌شمار رود که گونه شکارگر هم‌نوع خودش را صید می‌کند یا به‌سادگی از آن تغذیه می‌کند. تعداد بسیار کمی از گوشتخواران عالی مثل گرگ‌ها و ببرها هم‌نوع خود را می‌خورند حتی انواعی که این کار را انجام می‌دهند، مثل کفتار خالدار، هم‌نوع‌خواری از نوع غیرفعال دارند. در مقابل، هم‌نوع‌خواری در میان حشرات بسیار رایج است که اغلب نتیجه نبود توانایی جانور در تشخیص میان هم‌نوع خودش و صیدش است.

باربارا می‌گوید: «وقتی این اتفاق افتاد، من هیجان‌زده واکنش نشان دادم. باید اعتراف کنم که وقتی عکس‌هایم را روی صفحه بزرگ‌تری مشاهده می‌کردم، دست‌هایم شروع به لرزیدن کرد.»

تمساح هم‌نوع‌خواری که با لذت تمساح دیگری را می‌خورد!/ عکس

به گفته دی‌آنجلو،‌ او تنها ۳ متر از صحنه خشونت‌آمیز فاصله داشت و در حین انجام عکاسی قلبش با شدت می‌تپید. باربارا می‌گوید: «وقتی این اتفاق افتاد، من هیجان‌زده واکنش نشان دادم. باید اعتراف کنم که وقتی عکس‌هایم را روی صفحه بزرگ‌تری مشاهده می‌کردم، دست‌هایم شروع به لرزیدن کرد.»

تمساح هم‌نوع‌خواری که با لذت تمساح دیگری را می‌خورد!/ عکس

عکاس، ۳۵ عکس از تمساح دو و نیم متری که طعمه خود را در دو دقیقه به‌شکل وحشیانه نابود کرد، انداخت.

تمساح هم‌نوع‌خواری که با لذت تمساح دیگری را می‌خورد!/ عکس

«تمرکزم را روی دهان، صورت و همچنین چشم‌های الیگاتور هم‌نوع‌خوار نگه داشتم. او مدام به من نگاه می‌کرد. من مثل یک درخت ثابت ایستادم تا فکر نکند که تهدیدی برایش به‌حساب می‌آیم.»

تمساح هم‌نوع‌خواری که با لذت تمساح دیگری را می‌خورد!/ عکس

واکنش به عکس‌های شکارشده باربارا بسیار زیاد بوده است، او تصاویر مذکور را یکی از بهترین عکس‌های خود توصیف می‌کند.

ارسال نظر

پربازدیدترین