|
| کد مطلب: ۱۰۲۰۰۶
لینک کوتاه کپی شد

لیلاز: بین 20 تا 25 میلیون نفر در کشور زیر خط فقرند

سعید لیلاز گفت: اگر ما الان بگوییم بین 20 تا 25 میلیون نفر در ایران زیر خط فقر هستند، اغراق نکرده ایم.

لیلاز: بین 20 تا 25 میلیون نفر در کشور زیر خط فقرند

به گزارش آیند، این تحلیلگر سیاسی – اقتصادی اضلاع "بسترهای مادی و اجتماعی" ، " مشکلات و تضادهای درونی ساختار حکومت " ، " رادیکالسیم تزریق شده از طرف آمریکا" و " فروپاشی اقتصادی" را مهمترین  عوامل بروز ناآرامی های اخیر دانست.

بخشی از اظهارات لیلاز در گفتگو با سالنامه سازندگی در ادامه آمده است:

* طبق پژوهشی که انجام داده ام، به این جمع بندی رسیده ام که حجم تولید ناخالص داخلی ایران در پایان سال 1400 معادل سال 1390 بوده است. این تحلیل را از نظر قدرت برابری خرید دلاری عرض می کنم.

* این نشان میدهد که جامعه ایران از نظر اقتصادی در حال فقیرتر شدن است به دلیل اینکه ما 5 سال اول دهه 1390 را کاملا از دست دادیم.

* از سال 1389 تا 1394 تولید ناخالص داخلی ایران 22 درصد کاهش پیدا کرده است.

* توزیع همین ثروتی که کاهش پیدا کرده، وضعیت بسیار وخیمی پیدا کرده است. اگر الان بگوییم بین 20 تا 25 میلیون نفر در ایران زیر خط فقر هستند، اغراق نکرده ایم. در حالی که این عدد ممکن بود که 14 -15 سال قبل، 4 الی 5 میلیون نفر باشد. یعنی اگر 5 برابر شده باشد و تعداد افراد زیر خط فقر را حدس بزنیم، خوب این اتفاق نمی تواند بدون تبعات و پیامدهای اجتماعی باشد .

* در کنار این، حکومت از نظر سیاسی ، به سمت یک جانبه گرایی حرکت کرده است. این حادثه عجیبی نیست که ناآرامی های اخیر بلافاصله بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 پدید آمد. این انتخابات به صورت رسمی نخستین انتخابات اقلیتی در تاریخ جمهوری اسلامی بود. به هر حال این قابل تعمق است که نخستین دولت اقلیت که در ایران تشکیل شد، چند ما بعد شاهد تظاهرات بودیم.

ارسال نظر

پربازدیدترین