|
| کد مطلب: ۹۲۲۶۵
لینک کوتاه کپی شد

حج دو نرخی شد/ هزینه حج ۱۴۰۲ مشخص نیست

رییس سازمان حج و زیارت از رایزنی با عربستان برای افزایش سهمیه حج تمتع ایران تا ۹۰ هزار نفر خبر داد و گفت:‌ حج آینده دو نرخ خواهد داشت؛ چرا که عده‌ای در سال ۱۳۹۹ با ارز ۹ هزار تومانی برای حج ثبت‌نام کردند، اما با همه‌گیری کرونا از سفر حج باز ماندند.

حج دو نرخی شد/ هزینه حج ۱۴۰۲ مشخص نیست

سیدصادق حسینی درباره اقدامات سازمان حج و زیارت برای حج تمتع ۱۴۰۲ گفت: دور نخست مذاکرات ایران با طرف عربستانی سه هفته پیش به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. انتظار داریم همان سهمیه‌ پیش از شیوع ویروس کرونا دوباره به ایران اختصاص داده شود و علاوه‌بر آن، یک سهمیه اضافه هم داده شود.

حسینی با یادآوری مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی مبنی بر این‌که هر کشور می‌تواند یک‌دهم درصد جمعیت خود را به حج تمتع اعزام کند، گفت: از آنجا که جمعیت ایران حدود ۹۰ میلیون نفر است، ما باید ۹۰ هزار نفر را به حج اعزام کنیم. بنابراین همانند سال گذشته درخواست سهمیه اضافی ۲۰ هزار نفری به عربستان خواهیم داد.

او همچنین با اشاره به شرایط ثبت‌نام حج در کشورهای دیگر، ‌افزود: کشورهای دیگر زائر در نوبت ندارند، آن‌ها هر سال ثبت‌نام حج را انجام می‌دهند و همان میزان زائر را اعزام می‌کنند، در حالی که ما یک میلیون و ۱۰۰ هزار زائر در نوبت داریم. پیش‌بینی می‌کنیم امسال با اعزام همان ۹۰ هزار نفر موافقت کنند.

حسینی همچنین با اشاره به نوسانات نرخ ارز و احتمال تغییر در هزینه سفر حج تمتع سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: قطعاً امسال حج دو نرخی خواهد بود؛ زیرا کسانی که سال ۹۹ در نوبت اعزام بودند با ارز ۹ هزار تومانی ثبت‌نام خود را تکمیل کردند، طبیعتاً آن افراد هزینه کمتری باید نسبت به کسانی که امسال ثبت‌نام می‌کنند، بپردازند. با این حال، به دلیل این‌که معلوم نیست دولت چه نرخی را برای ارز زائران حج ۱۴۰۲ در نظر خواهد گرفت و از سوی دیگر نرخ سفر از سوی عربستان قطعی نشده است، نمی‌توان با قطعیت درباره هزینه سفر به حج تمتع نظر داد.

ارسال نظر

پربازدیدترین