|
| کد مطلب: ۹۲۲۶۴
لینک کوتاه کپی شد

اوضاع کلیساها در شمال غرب ایران

معاون میراث‌ فرهنگی استان آذربایجان غربی با بیان‌که از میان ٩٠ کلیسای موجود در این استان، ۸۰ کلیسا فعال و ۱۰ کلیسا متروک است و ۴٨ کلیسا نیز ثبت ملی شده‌اند، وضعیت مرمت و حفاظتِ دو کلیسای جهانی در آذربایجان غربی را تشریح کرد.

اوضاع کلیساها در شمال غرب ایران

داود فرازی درباره وضعیت کلیساهای این استان گفت: در استان آذربایجان غربی حدود ٩٠ کلیسا وجود دارد که از میان آن‌ها ۴٨ کلیسا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند و حدود ١٠ کلیسا هم متروکه هستند. دوره تاریخی این کلیساها از قرن اول میلادی تا دوران پهلوی است و به جز کلیساهای متروکه تقریبا ٨٠ کلیسا درحال حاضر فعال هستند که برای اجرای مراسم‌های مذهبی، دست‌کم دو بار در سال فعالیت می‌کنند. همچنین کلیساهای «مارسرگیز» در کوه سیر، کلیسای «آده» کردآباد و «قره‌کلیسا» در چالدران علاوه‌بر آن‌که همچنان محلی برای عبادت مسیحیان هستند، امکان بازدید گردشگران را نیز فراهم کرده‌اند. 

فرازی همچنین درباره آخرین وضعیت حفاظت، نگهداری و حریم دو کلیسای «قره‌ کلیسا» و «زور زور(مریم)» که در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شدند، گفت: از محل اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری مبلغ ۵٠ میلیارد ریال برای تامین زیرساخت‌های مجموعه جهانی «قره کلیسا» مصوب و پیش‌بینی شده است. هر دو کلیسا تعیین حریم شده و چالشی در حریم آن‌ها وجود ندارد. از نظر مرمت نیز هر دو بنا در وضعیت مناسبی قرار دارند.  

معاون میراث‌فرهنگی استان آذربایجان غربی درباره آیین‌های ارامنه که اجرای آن‌ها هنوز جریان دارد، اظهار کرد: آیین «زیارت قره کلیسا» که در میراث ناملموس جهانی به ثبت رسیده است، هر سال برگزار می‌شود و از طرف اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی محدودیتی برای آن وجود نداشته است. مدیریت و امنیت این مراسم به عهده فرمانداری و مراجع ذی‌ربط است و با توجه به مذهبی بودن مراسم، محدودیتی برای اجرای آن تا کنون وجود نداشته است، هر چند تعداد شرکت‌کنندگان در این مراسم به نسبت سال‌های گذشته کمتر شده است، اما همچنان مراسم بدون محدودیت ویژه‌ای برگزار می‌شود. مراسم امسال نیز با حضور چهارهزار نفر برگزار شد. همچنین در کلیساهای آشوری مراسم جشن انگور، جشن آب‌پاشان و مراسم یادبود قدیسین برگزار می‌شود.

ارسال نظر

پربازدیدترین