|
لینک کوتاه کپی شد

همه چیز درباره رصد دنباله دار بازگشته از عصر یخبندان

دنباله‌دار C/2022 E3 (ZTF) که آخرین بار در عصر یخبندان از زمین دیدار کرده، در روزهای گذشته به ۱۶۰ میلیون کیلومتری یعنی نزدیک‌ ترین فاصله (حضیض مداری) به خورشید رسید و به گزارش اسپیس، اکنون در حال حرکت به سمت زمین است تا ۲ فوریه (۱۳ بهمن) با گذر از ۴۲ میلیون کیلومتری، به نزدیک‌ ترین فاصله از سیاره‌ ما برسد.

همه چیز درباره رصد دنباله دار بازگشته از عصر یخبندان
منبع: دیجی مگ |

به نوشته‌ EarthSky، ساکنان نیمکره‌ شمالی در این شب‌ ها با استفاده از دوربین دوچشمی می‌ توانند دنباله‌ دار سبز را در نزدیکی ستاره‌ی درخشان قطبی (ستاره‌ی شمالی) مشاهده کنند. این دنباله‌دار در بیشتر شب‌ های ماه ژانویه (از نیمه‌ ماه دی) برای رصدگران نیمکره‌ شمالی و از اوایل فوریه (اواسط بهمن) برای ناظران نیمکره‌ جنوبی رصدپذیر خواهد بود.

اگرچه حتی با نزدیک شدن دنباله‌ دار به زمین، هیچ تضمینی برای رصد با چشم غیرمسلح وجود ندارد، اما احتمال رسیدن این جرم به قدر ۵ یا ۶ و در نتیجه قابل رؤیت بودن با چشم غیرمسلح وجود دارد. با قرارگیری در یک آسمان تاریک و صاف پیش از طلوع آفتاب و دور از آلودگی نوری شهرها هم شانس دیدن آن افزایش می‌ یابد.

این دنباله‌ دار را می‌ توان با دنباله‌ غبار و ذرات پرانرژی و همچنین گیسوی سبز درخشان اطرافش، در پس‌زمینه‌ ستاره‌ها تشخیص داد. گیسو (Coma) پوششی است که هنگام عبور دنباله‌ دار از نزدیکی خورشید، پیرامون آن تشکیل و باعث تصعید (تبدیل مستقیم جامد به گاز) یخ می‌ شود.

فرآیند تشکیل گیسو، باعث می‌ شود که دنباله‌ دار هنگام رصد حتی با دوربین دوچشمی یا تلسکوپ، تار به‌ نظر برسد و به‌ صورت لکه‌ ای در آسمان دیده شود. بنابراین باید انتظار دیدن هاله‌ ای سبز رنگ را داشته باشید. گویی کسی انگشت خود را در غبار گچی فرو برده و روی تخته سیاه کشیده است.

ملاقات با این دنباله‌ دار رویدادی است که یک بار در طول حیات هر فرد اتفاق می‌ افتد و با توجه به رنگ منحصر به‌ فرد و مسیر طولانی‌ اش به دور خورشید، بسیار مورد توجه ستاره‌ شناسان و منجمان آماتور قرار گرفته است. دنباله‌ دارهایی با مسیر کوتاه‌ تر، معمولا دوره‌ بازگشت کمتر از ۲۰۰ سال دارند.

مکان دنباله‌ دار C/2022 E3 (ZTF) در آسمان شب بین روزهای ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) تا ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) که در نزدیکی ستاره‌ قطبی مشاهده می‌ شود.

بهترین زمان رصد

پیش‌ بینی زمانی که یک دنباله‌ دار می‌ تواند از نگاه زمین در درخشان‌ترین حالت باشد، چالش‌برانگیز است. حتی هنوز مشخص نیست که آیا دنباله‌ دار سبز با چشم غیرمسلح قابل رصد است یا خیر.

اما حتی اگر C/2022 E3 (ZTF) به اندازه‌ کافی برای دیدن با چشم روشن نباشد، باز هم در ماه ژانویه و اوایل فوریه (اواخر دی و اوایل بهمن) به‌خوبی می‌ توان آن را با دوربین‌ های دوچشمی و تلسکوپ‌ های کوچک دید. بیشترین شانس دیدن دنباله‌ دار سبز برای ناظران نیمکره‌ی شمالی و در ساعات پیش از سحر خواهد بود.

شناسه خبر: ۹۴۰۹۴

ارسال نظر

پربازدیدترین