|
لینک کوتاه کپی شد

تداوم تنفس هوای مطلوب در پایتخت

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز با وجود جو نسبتاً پایدار و عدم وزش باد مؤثر کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار گرفته که ناشی از کاهش تردد خودروها است.

تداوم تنفس هوای مطلوب در پایتخت

شکل‌گیری ناپایداری جوی و رشد ابرناکی تا اواخر وقت شنبه از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد، هرچند همزمان با افزایش ترافیک شامگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در پاره‌ای از مناطق ‌پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

تداوم این شرایط جوی تا صبح فردا (۲۵ دی‌ماه) همراه با بارش پراکنده تاحدودی سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد، بااین حال با توجه به عدم وزش باد مؤثر همزمان با ترافیک صبحگاهی برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی از مناطق پرتردد دور از انتظار نیست.

عدم وزش باد مؤثر با وجود تداوم بارش در طول روز تاحدودی از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

 

شناسه خبر: ۹۳۶۵۲

ارسال نظر

پربازدیدترین