|
لینک کوتاه کپی شد

دلار دچار حمله روانی شده؟

قیمت دلار که با تغییر رئیس کل بانک مرکزی در یک محدوده خاص منجمد شده بود در روزهای اخیر با شوک هیجانی تصمیم اخیر پارلمان اروپا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درفهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا و همچنین محدودیت‌های اعمال‌شده برای همکاری بانک‌های عراقی با ایرانی‌ها به پرواز درآمده است.

معامله گران معتقدند با داغ شدن حال و هوای موضع گیری های سیاسی و هجمه فضای منفی رسانه ای بین المللی علیه ایران یخ بازار دلار هم آب شد. 

حمله روانی به بازار دلار 

از نگاه تحلیلگران ارزی یکــی از عواملــی کــه بــه میــزان زیــادی بر قیمــت دلار تأثیرگذار گذاشته فضای روانی جامعه و انتظارات افراد از این بازار می باشد. در زمینه قیمت دلار تورم تأثیر قابل توجهــی دارد، بنابراین انتظارات تورمی نیز می تواند بر آن تأثیراتی بگذارد.

معامله گران در حالی تصمیم پارلمان اروپا و تحریم سپاه را برجسته کرده اند که اطلاعات تکمیلی بعد از آن نشان داد مسیر اجرایی شدن پیچیدگی های زیادی دارد. 

همزمان با افزایش قیمت دلار در تهران رییس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهارت خود گفته عامل اصلی نوسان در نرخ ارز آزاد، فضاسازی های رسانه ای و عملیات روانی در جامعه است و وعده داده که نرخ ارز به ثبات بیشتری خواهد رسید.

 گشایش ارزی جدید همزمان با افزایش قیمت دلار در تهران 

از سوی دیگر در حالی که مقامات آمریکایی و عراقی خبر از اعمال محدودیت در زمینه انتقال ارز از عراق منتشر کرده‌‌‌اند، بانک مرکزی ایران خبر از گشایش ارزی داده است.  آن طور که روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده گشایش های ارزی جدیدی جهت عرضه ارز در سامانه نیما صورت گرفت به طوری که بعد از یک وقفه یک ساله امروز مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو از محل منابع بانک مرکزی کشورمان در عراق در سامانه نیما عرضه و کل آن بلافاصله به فروش رفت.

همچنین بازرگانان و تجار با این گشایش ارزی قادر خواهند بود تا ضمن تسریع در انجام فرآیندهای تجاری و بانکی از محل منابع مربوطه در عراق تقاضاهای ارزی خود را جهت واردات کالاهای اساسی با سرعت بیشتر و به نحو مناسب‌تری پوشش دهند.

شناسه خبر: ۹۴۵۲۰

ارسال نظر

پربازدیدترین