|
| کد مطلب: ۹۴۳۰۸
لینک کوتاه کپی شد

کشف ماده‌ای که حافظه دارد

چگونه می‌توان ساختاری همچون مغز انسان به وجود آورد؟ چه ماده‌ای می‌تواند مثل نورون‌ها رفتار کند؟ و باوجود سیستم‌های کامپیوتری فوق‌العاده سریع و پیشرفته امروزی، چه نیازی به ساخت چیزی شبیه مغز انسان است؟

کشف ماده‌ای که حافظه دارد

به گزارش یورونیوز:  اگرچه کامپیوتر‌های امروزی توان محاسباتی بسیار بالایی دارند، مثلا می‌ توانند حاصل‌ضرب دو عدد خیلی بزرگ را در کسری از ثانیه بدست آورند، اما همیشه در تقابل با مغز انسان پیروز نیستند. برای مثال مغز ما به راحتی می‌ تواند چهره یک دوست قدیمی را تشخیص دهد اما این فرآیند برای کامپیوتر‌های امروزی بسیار دشوار است. حال فرض کنید اگر بتوانیم سیستمی بسازیم که ویژگی‌های کامپیوتر و مغز انسان را همزمان داشته باشد، به چه سطحی از هوشیاری دست می‌ یابیم.

محمد سمیع‌زاده نیکو، دانشجوی دکتری الکترونیک دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان در سوئیس، طی مشاهده‌ ای تصادفی متوجه شد اکسید وانادیوم رفتاری شبیه به نورون‌ ها دارد. او که کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است در گفتگویی با یورونیوز کشف خود را تشریح کرد. بخشی از این مصاحبه را در زیر مشاهده کنید:

او درباره مشاهده و کشف خود می‌ گوید: «وقتی به صورت تصادفی آزمایش‌ هایی را روی ماده‌ ای به نام اوکسید وانادیوم انجام می‌ دادم، رفتاری مشابه رفتار نورون‌ ها مشاهده کردم. وانادیم یک فلز است و پس از اوکسید شدن به اکسید وانادیم تبدیل می‌ شود. این ماده‌ قابلیت تولید در آزمایشگاه را دارد. اکسید وانادیم، می تواند فعال سازی مشابه نورون را از خود نشان دهد به این معنا که تحت شرایطی می‌تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد. ما کشف کردیم که این شرایط فعال سازی به گذشته اکسید وانادیم و درواقع به فعال سازی‌ های قبلی انجام شده مربوط است.

سمیع زاده در باره کاربرد کشف خود در هوش مصنوعی می‌ گوید: «تولید سخت افزار گام بسیار مهمی است. در گذشته سعی می‌ کردند با ترانزیستوری رفتار‌های نورون‌ ها را شبیه‌ سازی کنند. اما رفتار خاص ترانزیستور بسیار دور از نورون است. برای همین هم ابعاد سیستم‌ ها بسیار بزرگ می‌ شد، هم دقتشان بسیار پایین بود و هم مصرف انرژیشان خیلی زیاد بود. اما این سویچ الکترونیکی به خودی خود بسیار شبیه به نورون‌ ها عمل می کند و بنابر این کاندیدای بسیار خوبی برای هوش مصنوعی است.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ nature منتشر شده است.

ارسال نظر

پربازدیدترین