|
لینک کوتاه کپی شد

اپل از نسل جدید مک‌ بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی با تراشه ‌های جدید رونمایی کرد

ساعاتی قبل اپل بی سروصدا از نسل جدید مدل ۱۴ و ۱۶ اینچی مک ‌بوک پرو رونمایی کرد که همراه با تراشه ‌های تازه‌ نفس M2 پرو M2 مکس راهی بازار می ‌شوند.

اپل از نسل جدید مک‌ بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی با تراشه ‌های جدید رونمایی کرد

 اپل بی سروصدا از نسل جدید مدل ۱۴ و ۱۶ اینچی مک‌ بوک پرو رونمایی کرد که همراه با تراشه ‌های تازه ‌نفس M2 پرو M2 مکس راهی بازار می ‌شوند. چیپست M2 پرو از پردازنده‌ ۱۲ هسته ‌ای، پردازنده‌ گرافیکی مبتنی بر حداکثر ۱۹ هسته و حداکثر ۳۲ گیگابایت رم یکپارچه بهره می ‌برد. از سوی دیگر، پردازنده‌ گرافیکی استفاده شده برای M2 مکس حداکثر ۳۸ هسته ارائه می‌ دهد و حداکثر ۹۶ گیگابایت رم یکپارچه به ارمغان می ‌آورد.

مک‌ بوک پرو ۱۴ اینچی مجهز به M2 پرو با قیمت ۲۰۰۰ دلار راهی بازار می ‌شود و کاربران برای خرید مدل پایه مک ‌بوک پرو ۱۶ اینچی باید ۲۵۰۰ دلار بپردازند. اپل می ‌گوید تعداد ترانزیستورهای موجود در M2 پرو حدود ۲ برابر M2 و حدود ۲۰ درصد بیشتر از M1 پرو است. همچنین سرعت رم یکپارچه‌ آن به ۲۰۰ گیگابایت می ‌رسد که دو برابر سرعت رم M2 محسوب می ‌شود. اپل می ‌گوید مک‌ بوک مجهز به این تراشه می ‌تواند پردازش ‌های فتوشاپ را با ۴۰ درصد سرعت بیشتر نسبت به M1 پرو انجام دهد.

M2 مکس با وجود اینکه از همان پردازنده استفاده می‌کند، اما مانند نسل قبلی از پردازنده‌ گرافیکی بسیار بهتری استفاده می‌ کند و بر اساس ادعای اپل، می‌تواند تا ۳۰ درصد سرعت بیشتری برای پردازش‌ های گرافیکی به ارمغان بیاورد. در کنار این موضوع، باید به پشتیبانی این لپ ‌تاپ ‌ها از وای‌فای ۶E3 و HDMI 2.1 اشاره کنیم که از مانیتورهای ۸K با رفرش ریت ۶۰ هرتز و مانیتورهای ۴K تا رفرش ریت ۲۴۰ هرتز پشتیبانی می ‌کند.

ماه ‌ها قبل که اپل از تراشه‌ M2 رونمایی کرد، این تراشه را در نسل جدید مک ‌بوک ایر و مک ‌بوک پرو ۱۳ اینچی قرار داد. این تراشه نسبت به M1 از ۲۵ درصد ترانزیستورهای بیشتری بهره می ‌برد. با وجود اینکه M1 پرو و M1 مکس ماه ‌ها قبل‌تر از M2 معرفی شده ‌اند، اما نسبت به این تراشه حرف بیشتری برای گفتن دارند. بنابراین باید ببینیم تراشه‌ های جدید M2 پرو و M2 مکس نسبت به نسل قبلی تا چه حد عملکرد بهتری به ارمغان می ‌آورند.

شناسه خبر: ۹۴۰۸۸

ارسال نظر

پربازدیدترین