|
لینک کوتاه کپی شد

پیمان جبلی رکورددار بودجه‌گیری صداوسیما

لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ صبح روز چهارشنبه ۲۱ دی توسط رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که در این لایحه بودجه صدا وسیما ۸ هزار میلیارد تومان و بودجه سینما ۴۸۲ میلیارد تومان مشخص شده است.

منبع: خبرآنلاین |

در این لایحه بودجه سینما به ۴۸۲ میلیارد تومان رسیده، سینمایی که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا کنون کل مخاطبانش ۱۱ میلیون نفر بوده و در عوض کل بودجه به صداوسیمایی رسیده که از پول زیاد نمی‌داند در روز چند مسابق پخش کند.

۲۱ آذر سال ۱۴۰۰ که لایحه بودجه تقدیم مجلس شد، بودجه سازمان صداوسیما برای سال۱۴۰۱ رقم ۵ هزار و ۲۸۹ میلیارد و ۲۳۷ میلیون تومان بود، همان موقع که همه نسبت به این مسئله اعتراض کردند و در واقع این سوال برایشان پیش آمد که چرا باید بودجه ۱۴۰۲ صداوسیما نسبت به سال قبل دوبرابر افزایش پیدا کند؟ رقمی که ۴۶ درصد از بودجه سال گذشته این سازمان بیشتر بود و رشد بودجه آن در میان ۱۶ وزارتخانه صدرنشین بود.

در پاسخ به این پرسش عده‌ای گفتند برنامه‌های پیمان جبلی، رئیس جدید سازمان صداوسیما برای ایجاد تحول در این سازمان، از علل اصلی افزایش مخارج و افزایش بودجه دولتی است. نتیجه این برنامه‌ها چه شد؟ افزایش دو برابری هزینه تبلیغات دست‌کم در ایام جام جهانی و ساخت سریال‌هایی، چون «آزادی مشروط» که تنها ۱۶ درصد مخاطب داشت، از دیگر دست‌آورد‌ها هم می‌توان به حذف برنامه‌های پر مخاطب تلویزیون مثل «عصر جدید» و «خندوانه» اشاره کرد، برنامه‌های پر بار رییس صداوسیما فقط به اینجا ختم نشد، ساخت همزمان ۲۰ مسابقه تلویزیونی به اسم سرگرمی که رضا درستکار نام آن‌ها را آشغال‌های تلویزیونی گذاشته است.

سال گذشته سهم سیما فیلم از این بودجه مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان بود و تنها نتیجه‌اش هم ساخت سریال‌هایی کاملا مشابه هم مثل «آتش سرد» و «بی‌نشان» بود حالا که هم رییس سیما فیلم تغییر کرده هم بودجه افزایش یافته، نتیجه سریال سازی و تولید برنامه به کجا خواهد رسید؟

با این میزان بودجه‌ای که صداوسیما در اختیار دارد، تا چه زمانی ریزش مخاطبان ادامه خواهد داشت؟ پرسش‌هایی که هرسال تکرار می‌شوند و کسی برای رسیدگی و پاسخ به آن تلاشی نمی‌کند.

شناسه خبر: ۹۳۳۹۷

ارسال نظر

پربازدیدترین