|
| کد مطلب: ۹۲۳۳۳
لینک کوتاه کپی شد

استقبال رسمی رئیس دانشگاه تهران دوره پهلوی از آیت الله مطهری

علی اصغر خدایاری، معاون دانشجویی سابق دانشگاه تهران خاطره ای را از دیدار هوشنگ نهاوندیان رئیس دانشگاه تهران در دوره پهلوی با آیت الله مطهری نقل کرده است.

استقبال رسمی رئیس دانشگاه تهران دوره پهلوی از آیت الله مطهری

 

او به نقل از مرحوم ناصر مرادی که قبل از انقلاب مدتی راننده‌ی دکتر هوشنگ نهاوندی بوده آورده است:

این روزها که مدت زیادی از اولین سالگرد درگذشت آن دوست عزیز نگذشته است، و خبرهایی از برخوردهای تهدیدآمیز و حذفی با اساتید اندیشمند و مستقل دانشگاه به‌گوش می‌رسد، بی‌مناسبت ندیدم که با گرامیداشت یاد آن مرحوم خاطره‌ی دیگری را از زبان ایشان نقل کنم.

آن روز صبح آقای دکتر نهاوندی حالت غریبی داشتند. کت و شلوار بسیار برازنده‌ای پوشیده بودند و دست‌پاچه به‌نظر می‌رسیدند. میز درون اتاق به‌طرز آراسته‌ای چیده شده بود. دست خود را روی شیشه میز کشیدند تا مطمئن شوند که گرد و خاک ندارد. از مسئول دفتر خواستند با انتظامات دانشگاه تماس بگیرند و از آن‌ها بخواهد ورود میهمانشان را به محوطه‌ی دانشگاه پیش از ورود ایشان به محوطه‌ی ساختمان مرکزی خبر دهند.

قرار ملاقات ساعت 10 صبح بود. از ما خواستند به‌محض تماس انتظامات، آسانسور در طبقه‌ی پنجم آماده باشد تا برای استقبال از میهمان پایین بروند. ما که تا آن روز به یاد نداشتیم آقای نهاوندی از کسی چنین استقبالی کرده باشد، بسیار شگفت‌زده شدیم. رویه‌ی متعارف ایشان استقبال و بدرقه‌ی میهمانان عالیرتبه مثل وزرا، سفرا و مقامات خارجی در طبقه‌ی پنجم ساختمان جلو درب آسانسور بود.

انتظامات ورود میهمان را به محوطه دانشگاه اطلاع داد. با آسانسور پایین آمدیم. آقای دکتر نهاوندی از ساختمان خارج شدند و در محل ورودی ساختمان مرکزی منتظر ایستادند. ماشین میهمان که وارد محوطه‌ی بیرون ساختمان شد، با شتاب به‌سمت ماشین رفتند و درب خودرو را برای پیاده شدن میهمان باز کردند. میهمان یک روحانی میانسال بود که عمامه‌ی سفیدی به‌سر داشت. مواجهه‌ی رییس دانشگاه با ایشان بسیار احترام‌آمیز و همراه با تواضع و تعظیم بود. میهمان در جلو و آقای دکتر نهاوندی یک قدم پشت‌سر ایشان به‌سمت اسانسور حرکت کردند.

من میهمان را نمی‌شناختم از رییس دفتر که پرسیدم گفت نامشان آقای مطهری است و از اساتید دانشکده‌ی الهیات‌اند.

تشریفات بدرقه نیز مشابه استقبال تکرار شد.

منبع:کانال مهدی نصیری

 

ارسال نظر

پربازدیدترین