|
| کد مطلب: ۹۰۷۰۰
لینک کوتاه کپی شد

جلایی‌پور: جامعه با تداوم شرایط فعلی به سمت وضعیت انقلابی می‌رود

حمیدرضا جلایی‌پور تاکید دارد جامعه هنوز وارد وضعیت انقلابی نشده، اما هشدار می‌دهد در صورت تداوم این روند و تحرک قشری که تاکنون ساکت بوده، به سمت وضعیت انقلابی برویم.

جلایی‌پور: جامعه با تداوم شرایط فعلی به سمت وضعیت انقلابی می‌رود

نشست «نقش دانشگاه و دانشجویان در تحولات اجتماعی اخیر»، با حضور حمیدرضا جلایی‌پور، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در محل روزنامه اطلاعات برگزار شد.

به گزارش اطلاعات، بخش‌های مهم اظهارات جلایی‌پور را در ادامه می‌خوانید:

جامعه هنوز وارد «وضعیت انقلابی» نشده است.

اگر منظور تحلیلگران این است که کف خیابان معترضانی خواستار تغییر ساختار هستند، این حرف درست است؛ ما این را در شعار‌ها دیده و شنیده‌ایم، در شعار‌های دانشگاهی هم شنیده‌ایم، در فضای مجازی هم دیده می‌شود.

دولت‌هایی که در برابر انقلاب قرار می‌گیرند و جامعه به سمت وضعیت انقلابی می‌رود، دولت‌هایی پوشالی هستند و توان مقابله ندارند. در ایران، جمهوری اسلامی با کسری مشروعیت، کسری کارآیی و چیز‌هایی شبیه به آن روبرو است، ولی اصلاً پوشالی نیست.

جمهوری اسلامی در زمره حکومت‌هایی است که خود بسیج‌گراست و پایگاه مردمی‌اش را بسیج می‌کند.

در وضعیت انقلابی، اپوزیسیون نزد کسانی که اعتراض می‌کنند، اعتماد ایجاد کرده است و یک اعتماد عمومی به آن‌ها وجود دارد؛ ولی در فضای اپوزیسیون فعلی ایران، اعتماد عمومی به مخالفان متشکل دیده نمی‌شود.

در وضعیت‌های انقلابی قشر‌های اصلی شهر‌ها تکان می‌خورند. یعنی، چون از حکومت ناراضی هستند، تغییر جهت می‌دهند به اپوزیسیون. هم اکنون در ایران، قشر‌های اصلی از حکومت ناراضی هستند، ولی به طرف اپوزیسیون امید نبسته‌اند.

تداوم این وضعیت نگران‌کننده است.

تا امروز طبق نظرسنجی‌ها، ۸۰درصد مردم ناراضی هستند، ولی فعلا اعتمادی به اپوزیسیون ندارند. ولی ممکن است وضع ادامه پیدا کند شرایط عوض شود.

جا‌هایی مثل بخشی از بازار تهران، بازار رشت و بازار چند شهر دیگر، مغازه‌ها را می‌بندند و اگر این ادامه پیدا کند، قشری که تا به حال ساکت بوده، به تحرک واداشته می‌شود و به طرف وضعیت انقلابی می‌رود.

ارسال نظر

پربازدیدترین