|

چه کسانی از دور میز مجمع تشخیص بلند می شوند؟

گمانه زنی ها درباره تغییرات در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به اوج رسیده است. زمزمه ها ازحذف احمدی نژاد وابقای آملی در ریاست حکایت دارد

کد مطلب : 89435

خراسان نوشت: مهرماه سال 1360 بود که نامه‌ای سرآغاز ایجاد نهاد حاکمیتی دیگری در کنار مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان شد. در آن مقطع، اختلافات میان مجلس شورای نگهبان بر سر چند مصوبه، جرقه‌ای شد تا رئیس وقت مجلس دست به قلم شود و با نامه‌ای به فرمانده کل قوا از او درخواست کند تا چاره‌ای برای حل‌وفصل این اختلاف‌نظرها بیندیشد؛ نامه‌ای که ماحصل آن بعد از شش سال  متولدشدن «مجمع تشخیص مصلحت نظام» بود. از آن روز 34 سال می‌گذرد و این سازمان در طول این سه دهه پنج رئیس در دوره تغییرات به خود دیده است.

این روز ها اما دوباره اسم مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام بر سر زبان‌ها افتاده البته با این تفاوت که گمانه‌زنی‌ها حول محور تغییر و تحولات در ترکیب اعضای این نهاد می‌چرخد؛ یعنی احتمالاً قرار است عده‌ای از روی صندلی‌های چندساله خود بلند شوند و جایشان را به دیگران بدهند.

به گزارش قرن نو ،محمدرضا باهنر از اعضای این مجمع اولین کسی بود که درباره احتمال تغییر ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام سخن گفت: «تحلیل من این است که مجدداً ریاست مجمع به آقای آملی سپرده خواهد شد و ایشان به‌عنوان رئیس مجمع و آقای ذوالقدر هم به‌عنوان دبیر می‌مانند؛ البته ممکن است یک تغییرات نه خیلی زیاد در اعضای مجمع اتفاق بیفتد و این تغییرات طبیعی است. مجمع تشخیص نیازمند آدم‌های قدرتمند مجرب است و ما در مجمع تشخیص سه چهار دیپلمات قدرتمند می‌خواهیم، سه چهار اقتصاددان و صاحب‌مکتب نیاز داریم، خلأ وجود چند آدم فرهنگی قدرتمند مجرب احساس می‌شود، این ها اگر به مجمع تشخیص تزریق شوند خوب است.»

در میان اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود احمدی‌نژاد یکی از همان افرادی است که حرف و حدیث درباره اش کم نبود. از سال 96 بعد از حضور پرسروصدایش در وزارت کشور برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته می‌شد ممکن است در ترکیب جدید مجمع نامی از او برده نشود. حالا دوباره با پررنگ‌شدن گمانه‌زنی‌ها درباره تغییر ترکیب این نهاد گمانه‌زنی‌ها درباره حذف احمدی‌نژاد قوی‌تر شده است.

در همین زمینه محمد رضا باهنر درباره احتمال حذف احمدی‌نژاد می‌گوید: «احمدی‌نژاد حرف‌هایی که می‌زند خیلی مطابق با روال عادی سیاسیون کشور نیست. یک زمانی یک خبرنگار از من پرسید که آقای احمدی‌نژاد این حرف‌ها را که می‌زند هنجارشکنی است این نظام نمی‌خواهد با او برخورد کند؟ پاسخ این است که بعضی وقت‌ها بعضی از این آقایان دنبال این هستند که جنجال جدید اتفاق بیفتد و اصلاً دنبال این هستند که بیا من را بگیر و ببر، نظام اسلامی مدبرتر و شجاع‌تر از این است که بخواهد در بازی یک آدم قرار بگیرد.»

او در ادامه می‌گوید: «...آمدن در مجمع و نیامدن در مجمع را ساده تحلیل نکنیم ممکن است یک زمانی مصلحت‌های بزرگ‌تری وجود داشته باشد.»  محمد صدر از دیگر اعضای تشخیص مصلحت نظام نیز درباره احتمال این حذف اظهارمی کند: «من نمی‌دانم که در دوره بعد ایشان هست یا نیست، و در دوره فعلی ایشان خیلی در جلسات مجمع فعال نیست و عمدتاً هم وقتی به مجمع می‌آید نزد آقای اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه می‌رود (برای همان مشکلاتی که همکاران قدیمی‌اش داشتند) و به ایشان نامه می‌دهد وگرنه ایشان در مجمع خیلی فعال نیست.»

وی همچنین می گوید که « این احتمال وجود دارد برخی اعضایی که سن بالایی دارند و توان حضور در جلسات مجمع را ندارند در دوره بعد حضور نداشته باشند. مثلاً فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع شرکت نمی‌کنند که یک دلیل آن می‌تواند سن بالا و سختی حضور در جلسات باشد.» اظهاراتی که به نظر می رسد برخی چهره های سالخورده مجمع تشخیص مصلحت نظام شاید در دوره بعدی آن حضور نداشته باشند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین