|

مصطفی درایتی:

وزرای رئیسی مانند جزایری هستند که ارتباطی با هم ندارند ولی بر هم تاثیر می‌گذارند!

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آقای رئیسی گفت تورم را چنان می‌کنم، بیکاری را رفع می‌کنم، مسکن را فلان می‌کنیم. این اقدامات نیازمند لوازمی بود که آقای رئیسی به آن‌ها توجه نداشت.

کد مطلب : 89401

ایلنا نوشت: مصطفی درایتی در پاسخ به این سوال که آقای رئیسی در ایام انتخابات، شعار مهار تورم و گرانی و بهبود وضعیت معیشتی را داده بود اما با گذشت یک سال از انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهور این شعارها عملی نشده و تغییر چندانی صورت نگرفته، دلایل آنکه به این وعده‌ها عمل نشده چیست، گفت: شاید بتوان دلایل متعددی را برشمرد، زیرا ما درون دولت نیستیم که ببینیم چه اتفاقی افتاده است.  یکی از مهم‌ترین دلایل آن، عدم آشنایی آقای رئیسی با بروکراسی است. آقای رئیسی از اقتصاد و اداره کشور چیزی نمی‌دانست. نگاه مشخصی هم در صحبت‌ها و در برنامه‌ها از ایشان ندیدیم. این باعث شد از افرادی استفاده کند که از آنها هم برنامه مشخصی در مدیریت کشور ندیدیم. به همین جهت یک ناهماهنگی در کادر اقتصادی آقای رئیسی دیده می‌شود.

وی گفت: وزرای آقای رئیسی مانند جزایری هستند که ارتباطی با هم ندارند ولی بر هم تاثیر می‌گذارند و تصمیماتی می‌گیرند که بعدها نمی‌توان جمعشان کرد. اظهارنظرها نشان می‌دهد، یک وقوف نسبی نسبت به تصمیمات اقتصادی که می‌گیرند ندارند. پس از مدتی حوادثی درست می‌کنند و بعد که کشور گرفتار می‌شود کاسه چه کنم چه کنم دست می‌گیرند.

درایتی تصریح کرد: مشکل آقای رئیسی این بود که تمام وعده‌های او در انتخابات حول محور اقتصادی چرخید. کسی که آنقدر وعده اقتصادی می‌دهد حتما به امکانات کشور اشراف داشته و علم و راهکار مشخصی دارد. خب آقای رئیسی گفت تورم را چنان می‌کنم، بیکاری را رفع می‌کنم، مسکن را فلان می‌کنیم. این اقدامات نیازمند لوازمی بود که آقای رئیسی به آن‌ها توجه نداشت.  

وی تصریح کرد: تصور بنده این است که هنوز همان است. طبیعتا نتیجه یک دولت ضعیف با یک کادر اقتصادی ناتوان به اضافه موانعی که سر راه وجود دارد، همین وضعیتی است که امروز مشاهده می‌شود.  آقای رئیسی گفتند تحریم‌ها باید برداشته شوند و وضعیت اقتصادی را به برجام گره نمی‌زنیم. اما گره زدن که دست آنان نبود. الان که نوسانات مذاکرات را در جامعه می‌بینیم، برجام به سرنوشت مردم گره خورده است. چیز پنهانی نیست که بخواهید منکر شوید. تمام این عوامل دست به دست هم دادند و ما با یک دولت ناهماهنگ روبرو هستیم.

درایتی در پاسخ به این سوال که عملکرد کابینه دولت آقای رئیسی را چه طور می‌بینید و نقاط مثبت و منفی آن در کجاست، گفت: افرادی بر سر کار آمدند که وقتی به رزومه‌های برخی از آن‌ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم هیچ تجربه‌ کلان کشوری در ۴۳ سال گذشته ندارند. این افراد کمک کار آقای رئیسی نخواهند بود. این افراد مشکلات و موانع درست می‌کنند اما  کمکی برای دولت نیستند تا بتوانند مشکلات را با تدبیر و تفکر حل کنند. طبیعتا دیده می‌شود که کابینه و مجموعه دولت از لحاظ تخصصی، تجربی، توجه به مسائل و هماهنگی‌های معمول که لازم بود، ضعیف است. با این همه دعده‌هایی که این افراد داشتند ما انتظار داشتیم کاری از دستشان ساخته باشد و حداقل امیدی در دل مردم ایجاد یا مشکلات کشور را حل می‌کردند اما این موضوع را ندیدیم. به صورت معمول آدم فکر می‌کند ضعف‌های موجود، ضعفی کلی است و اگر رئیسی نتواند این کابینه را مدیریت کند، دور از ذهن است که بتواند وعده‌هایی را عملی کند که به مردم داده است.

 درایتی در پاسخ به این سوال که عملکرد تیم اقتصادی دولت را با توجه به طرح جراحی اقتصادی چه طور ارزیابی می‌کنید، آیا عملکرد تیم اقتصادی دولت مثبت بوده یا خیر گفت:  تا اینجای کار که نمره خوبی نگرفته‌اند. دلیل آن هم فشاری است که روی اقشار ضعیف جامعه آمده است. در واقع این به بخش بالای جامعه هم کشیده خواهد شد. اصلا این طور نیست که بگویند ما چهار قلم را گران کردیم. وقتی مدیر اقتصادی کشور توجه نمی‌کند که گرانی به این چهارقلم محدود نخواهد شد و به خیلی از کالاهای دیگر سرایت می‌کند، این تصمیمات نشان می‌دهد که اگر می‌خواستند این جراحی را انجام دهند دست آدم‌های ناشی نمی‌دادند.

وی افزود: غیر ممکن است، انتظار داشته باشید افراد ناشی این جراحی را درست انجام دهند. البته حرف انجام این کار از قبل بود که بالاخره باید این کار را در شرایط مناسب انجام دهیم اما نه در شرایطی که کشور با این همه تحریم، گرفتاری تورمی وضعیت معیشتی مردم مواجه هستیم.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین