|

بورل:‌ مذاکرات وین متوقف شد

کد مطلب : 87937

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توقف در هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران در وین خبر داد.

به گزارش آیند، جوزپ بورل در توئیتر خود نوشت: «وقفه در مذاکرات وین به دلیل عوامل خارجی لازم است. متن نهایی اساسا آماده و روی میز است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: «من به همراه تیمم به ارتباط با همه اعضای برجام و آمریکا برای غلبه بر وضعیت فعلی و انعقاد توافق ادامه خواهم داد.»

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد روز جمعه در جمع خبرنگاران ادعا کرد که مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های ایران به تعداد کمی از موضوعات باقی مانده، رسیده است و ما به توافق درخصوص پرونده هسته‌ای ایران بسیار نزدیک هستیم و ممکن است در روز‌های آینده توافق حاصل شود.

ایران و روسیه، اما تاکید دارند که مذاکرات برای رفع تحریم‌ها هنوز نهایی نشده است و مسائل مهمی همچنان وجود دارد که باید برای آنها تصمیم گیری شود.

میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین نیز گفت: «می‌دانید که مذاکره کنندگان اروپایی هفته پیش رفتند و سایرین هم شاید چنین کاری کنند. ما در ارتباط با هم خواهیم بود. آنچه که مهم است و باید بگویم این است که جمع بندی توافق فقط به روسیه بستگی ندارد. بازیگران دیگری هم هستند که نیاز به زمان بیشتری دارند. آنها دغدغه‌های متعددی دارند.»

شب گذشته جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید، با تکرار ادعای نزدیک بودن به توافق بر سر برجام اعلام کرد آمریکا همچنان به مذاکره با ایران ادامه خواهد داد.

«انریکه مورا» مذاکره کننده ارشد اروپایی حاضر در وین روز دوشنبه در پیامی توییتری با بیان آنکه دیگر نشست رسمی در وین برگزار نخواهد شد، اعلام کرد که زمان آن رسیده که تصمیمات سیاسی به این مذاکرات پایان دهند.

هشتمین دور مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های ایران پس از تعطیلات سال نو میلادی در وین از سر گرفته شد. پس از شروع دور جدید مذاکرات «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با سی ان ان اعلام کرد که اگر مذاکرات وین شکست بخورد مسئول آن آمریکایی‌ها هستند.

متبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین