|

توصیف دیپلمات‌ها از وین: مثبت و رو به جلو

کد مطلب : 79853

هوای سرد وین و حتی تعطیلات آخر هفته این شهر اروپایی هم باعث نشده تیم های مذاکره کننده ایران و 1+4 و آمریکا دست از کار بکشند و جلسات خود را تعطیل کنند حتی حالا تیم هایی از کشورهای دیگر هم به وین آمده اند تا شاید از این نمد کلاهی برای خود ببافند .

به گزارش آیند، در حالی که مذاکرات پیچیده در وین در جریان است و بحث های محتوایی تا حد زیادی توانسته سرعت مذاکرات را بگیرد ، همچنان طرف های مذاکره حرف های امیدوار کننده می زنند و از مثبت بودن روند گفت وگوها می گویند حتی حضور کشورهایی از عربستان و کره جنوبی را نیز در همین راستا ارزیابی می کنند.

منابع نزدیک به مذاکرات می گویند که گفت‌وگوها در سطوح کارشناسی و سیاسی در چارچوب دیدارهای دوجانبه و چندجانبه میان ایران و 1+4 و نیز میان ایران و آمریکا از طریق مکاتبات غیررسمی با محوریت هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در وین ادامه دارد و حتی حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه کشورمان از «حرف های خوب آمریکایی ها» سخن به میان آورده ، باقری مذاکرات را مثبت و رو به جلو توصیف کرده و اولیانوف روس نیز به آینده گفت وگوها امیدوارانه نگاه می کند حتی وزیران خارجه آلمان وفرانسه هم مواضع مثبتی درباره گفت وگوها دارند . همه این ها در کنار سکوت آمریکایی ها ، نشان از تحرک مثبت در وین دارد .

امیرعبداللهیان: تضمین یعنی این که ما نفت صادر کنیم
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه شب در توئیتی درباره فضای حاکم بر مذاکرات در وین بین ایران و گروه 1+4 نوشت: مذاکرات وین در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد. ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است. اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد؟ وی همچنین به شبکه خبری الجزیره گفت که اگر طرف های غربی، نیت و اراده داشته باشند، می‌توان در وین به یک توافق خوب دست یافت.وزیر خارجه ایران تأکید کرد: نمونه عملی تضمین این است که «ما نفت صادر کنیم و بتوانیم به درآمدهای [حاصل از] آن دسترسی داشته باشیم.»وی ادامه داد: «خواستار رفع تحریم هایی هستیم که ترامپ اعمال کرد؛ به ویژه [تحریم هایی] که با برجام مغایر است…خواستار تضمین های جدید هستیم که شامل عدم اعمال تحریم جدید یا اعمال مجدد تحریم پس از لغو آن می‌شود.»امیر عبداللهیان با بیان این که با هدف تسهیل مذاکرات، تبادل غیررسمی پیام بین ایران و آمریکا در جریان است، تصریح کرد: «ما از هیئت آمریکایی، صحبت های خوبی می‌شنویم، ولی مشاهده اقدامات جدی، اهمیت دارد.»

اولیانوف: مذاکرات وین آهسته اما پیوسته پیش می‌رود
«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز در توئیتی نوشت: « جلسات منظم حاضران در برجام (بدون ایران و آمریکا) بعد از ساعت ۱۸ (به وقت محلی) فرصت خوبی را برای ارزیابی آخرین تحولات در جریان گفت‌وگوهای وین فراهم آورد.» وی در توئیت دیگری در پاسخ به کاربری که نوشته آمریکایی‌ها به طرز فزاینده‌ای کمتر به گزینه‌های نظامی در صورت شکست مذاکرات اشاره می‌کنند نوشت: «این نشانه واقعاً خوبی است. در دور هفتم مذاکرات وین نظرات (به نظر من به طرز غیرقابل توجیهی) بین نظرات منفی تا نظرات بدگمان فرق می‌کرد. لازم است عینی‌تر عمل کنیم. مذاکرات آهسته اما پیوسته پیش می‌روند.» از دیگر اتفاقات مثبت در روزهای اخیر خبری است که «استفانی لیختن‌اشتاین» خبرنگار مستقر در وین اعلام کرد سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به او گفته که این نهاد تا پایان دسامبر ۲۰۲۱ کار نصب دوربین‌های جایگزین دوربین‌هایی را که از مجتمع تسا در کرج خارج شده بودند ، به انجام رساند.«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت: در باره مذاکرات هسته‌ای ایران پیشرفت‌هایی حاصل شده، اگرچه زمان در حال اتمام است. پیشتر، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که «کمی پیشرفت» در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین حاصل شده ابراز امیدواری کرده بود که در روزهای بعد به پیشرفت‌ها اضافه شود.

منبع آگاه : ملاقات دیپلمات‌های روسیه و عربستان در وین ارتباطی به ایران نداشت
اما همزمان با مذاکرات داغ کشورهای مشارکت کننده در برجام در وین ، حضور تیم های مذاکره کننده از عربستان سعودی و کره جنوبی نیز خبرساز شد . این تیم ها در وین با تیم های کشورهای دیگر ملاقات هایی نیز داشتند . در همین خصوص یک منبع نزدیک به مذاکرات به خراسان گفت که ملاقات دیپلمات‌های روسیه و عربستان در وین ارتباطی به ایران نداشت.

باقری: کره جنوبی موظف به آزادسازی دارایی‌های ایران است
اما در کنار مذاکرات بر سر بازگشت به برجام ، ظهر پنج‌شنبه چوی جانگ کان معاون وزیر خارجه کره جنوبی که به شهر وین اتریش سفر کرده، با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.باقری در این دیدار تأکید کرد که فارغ از نتایج گفت‌وگوها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزادسازی پول‌های بلوکه ‌شده ایران است و تحریم‌های یک جانبه آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای پرداخت نکردن بدهی‌ها به ایران باشد.

منبع: خراسان

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین