|

نگرانی معاون وزیر بهداشت از نزدیک شدن کرونای انگیسی به ایران

کد مطلب : 25498

به گزارش آیندنیوز و به نقل از تسنیم، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری که امروز در استودیو سلامت این وزارتخانه برگزار شد، ضمن تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی که توأم با تغییر سبک زندگی بوده، گفت: تحقق این موضوع سبب شده هموطنانمان در سراسر کشور در صحت و سلامت بمانند و آمار کاهشی شود.

وی به کاهش میزان ورودی بیمارستان ها به کمتر از یک چهارم اشاره و عنوان کرد: میزان مرگ‌ومیرها هم در کشور حداقل به یک سوم کاهش پیدا کرده است اما نکته بسیار مهم توجه به تجربیاتی است که طی 10 تا 11 ماه گذشته داشتیم؛ در اواخر اردیبشهت ماه شرایط بسیار خوبی را شاهد بودیم اما بعد از آن درصد رعایت پروتکل‌ها به حدود 27 درصد رسید و مجددا شاهد خیز جدید بیماری در سطح کشور بودیم.

رئیسی با تأکید بر اینکه تجمعات می‌تواند مهم‌ترین عامل سرایت بیماری باشد، بیان کرد: خوشبختانه اکنون بیش از 400 شهر در وضعیت زرد قرار دارند و حدود 43 شهر نارنجی هستند که 18 شهر مربوط به استان مازندران است، این آمار نشان دهنده آغاز پیک سوم در مازندران بوده که مردم استان باید بسیار مراقب باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با بیان اینکه آمار کرونا در مازندران به این معنا نیست که دیگر استانها نباید پروتکل‌ها را رعایت کنند، به اجتناب از ساده‌انگاری تأکید و بیان کرد: در این چند ماه متوجه شدیم که اگر ویروس را جدی نگرفته و ساده‌انگاری کنیم دوباره میزان مرگ و میر بعد از 2 تا 3 هفته افزایش خواهد یافت.

وی همچنین با اشاره به اینکه سه نکته مهم درخصوص کرونا وجود دارد که همواره باید به آن توجه شود، گفت: با توجه به سرد شدن هوا و بسته بودن در و پنجره ها، تهویه در فضاهای بسته مناسب نخواهد بود بنابراین باید دورهمی‌های خانوادگی را به حداقل رسانده و یا در کل حذف کنیم. نکته دوم اینکه با تغییر رنگ شهرها نباید دچار ساده‌انگاری شویم چراکه ممکن است مجددا شاهد خیز بیماری باشیم؛ نگرانی سوم بحث جهش ویروس است، ویروس انگلیسی به کشورهای همسایه ایران رسیده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد: بیماری های تنفسی دیر یا زود به همه جا ورود خواهند کرد و ما باید پروتکل ها را بسیار جدی بگیریم و اجازه ندهیم تجمعاتی رخ دهد که سبب شیوع مجدد بیماری شود.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین