|
| کد مطلب: ۱۱۸۳۸۴
لینک کوتاه کپی شد

ورود قوه قضاییه به قرارداد ۱۲۰ میلیاردی استقلال و پرسپولیس با بازیکنان نیمکت‌نشین

ستایشی درباره پرونده جذب فوتبالیست در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: بعضی از باشگاه‌های ورزشی به برخی از بازیکنانی که واجد توانایی‌های فنی و تخصصی نیستند را جذب می‌کنند و این بازیکنان یا بازی نمی‌کنند یا بسیار کم بازی میکنند و قرار شد تا بصورت ضابطه‌مند با این موارد برخود شود و البته بررسی موضوع انعقاد قرارداد بازیکنان بی کیفیت و پرداخت مبالغ نجومی ازجمله موضوعات مورد توجه است.

ورود قوه قضاییه به قرارداد ۱۲۰ میلیاردی استقلال و پرسپولیس با بازیکنان نیمکت‌نشین

نشست خبری مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه با جمعی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای امروز سه شنبه، ۱۳ تیرماه آغاز شد.

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه هم پای ملت ایران آماده برپایی جشن بزرگ و سراسری غدیر خم در سراسر کشور است.

وی اهانت اخیر توسط دست‌های ناپاک صهیونیست بین المللی به ساحت قرآن کریم را محکوم کرد و گفت: عصبانیت شدید صهیونیست از کنگره عظیم حج، منجر به ارتکاب اهانت وقیحانه‌ای شد که در غرب اروپای به ظاهر متمدن واقع شد.

وی ادامه داد: در روز‌های پایانی هفته قوه قضاییه و در روز ششم تیرماه توفیق داشتیم در معیت ریاست قوه قضاییه و دیگر مسئولان قضایی خدمت مقام معظم رهبری شرف یاب شویم و ایشان ما را مورد عنایت قرار دادند و در آن جلسه معنوی و بسیار ارزشمند، از مجموعه رهنمود‌های حکیمانه رهبری بهره‌مند شدیم و اعلام تصمیم حکیمانه ایشان نسبت به معضلات مبتلا به در سیستم قضایی از جمله نگاه هوشمندانه رهبری در مورد اسناد عادی می‌تواند بار سنگینی را از دوش قوه قضاییه بردارد و از ایشان سپاسگزاریم و اعلام می‌دارم که کارگروه‌های کارشناسی و تخصصی از هم اکنون فعال و درصدد راهکار‌های جدید در این مسیر برآمدند.

برگزاری ۵۱۷ هزار دادگاه به صورت مجازی در سال ۱۴۰۱

وی ادامه داد: ما در سال ۱۴۰۱، ۵۱۷ هزار دادگاه را به صورت مجازی برگزار کردیم که باعث کاهش اطاله دادرسی و کاهش مراجعات مردم و... شد و در سال جاری بالاتر از این اعداد را شاهد خواهیم بود و ان شاءالله شاهد این باشیم که ابعاد و زوایای سند تحول محقق شود.

وی ادامه داد: اصلاح ساختار در قوه قضائیه انجام شده است و متمسک به سامانه‌های هوشمند شده ایم و همچنین هزینه‌های جانبی کاهش یافته اند و اطاله دادرسی نیز کاهش یافته است و تمامی این موارد در سند تحول قضائی مورد اشاره واقع شده است.

ستایشی گفت: افق ما این است که امسال بیش از این تعداد دادگاه مجازی برگزار شود و ابعاد و زوایای بیشتری از سند تحول قضائی محقق شود.

رایگان شدن هزینه‌های دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در ۶ استان

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه از سال گذشته هزینه‌های دفاتر خدمات الکترونیک قضائی در ۶ استان رایگان شده‌اند گفت: در استان‌های غیر برخوردار این اقدام انجام شده است.

راه‌اندازی سامانه هوشمند استعلامات مالی

وی ادامه داد: همچنین سامانه هوشمند استعلامات مالی راه اندازی شد که براساس آن ۴ استعلام مهم حساب بانکی، بورس، پلاک ثبتی و انتظامی بصورت برخط در خدمت قضات اجرای احکام قرار گرفته است تا شاهد سرعت چشمگیری برای احقاق حق باشیم.

ستایشی اظهار کرد: در سال گذشته حدود ۳ میلیون استعلام توسط سامانه فوق الذکر صورت گرفت که رشد ۵۰۰ درصدی نسبت با قبل داشته و نشان از سرعت روز افزون اجرای احکام دارد.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه استعلام پلاک درگذشته حدود یک ماه به طول می‌انجامید گفت:، اما اکنون به مرحله‌ای رسیده ایم که برخط انجام می‌شوند و اقدامات برخط منجر به تسریع دادرسی می‌شوند.

وی گفت: امروز بیش از ۱۱۰ خدمت با دیگر دستگاه‌ها انجام می‌شود که دیگر نیاز به صرف هزینه و نامه نگاری‌ها نیست و ضمن اینکه سامانه‌های آنلاین از بروز فساد‌های داخل سیستمی جلوگیری می‌کنند.

انجام بیش از ۲۷۸ هزار ملاقات مردمی در قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه بیش از ۲۷۸ هزار ملاقات مردمی انجام گرفت گفت: پس از این دیدار‌ها دستورات مقتضی صادر شد و فرایند رسیدگی محقق شد و حدود ۲ میلیون نفر خدمت دریافت کردند.

وی گفت: بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خدمات مشاوره حقوقی رایگان توسط مرکز وکلا قوه قضائیه در سال گذشته ارائه شد که رشدی ۴۱ درصدی نسبت به سال قبل داشته است.

ستایشی با اشاره به انجام صلح و سازش گفت: در سال گذشته انقلابی توسط شورای حل اختلاف صورت گرفت و ۴۳ درصد از پرونده‌های ورودی به این شورا منجر به صلح و سازش شدند که نسبت به ۴ سال قبل خود رشدی ۱۵ درصدی داشته است.

آزادی بیش از ۲۸ هزار مددجوی زندانی توسط شورای حل اختلاف

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در سال گذشته توسط شورای حل اختلاف ۲۸ هزار و ۴۰ نفر از مددجویان از زندان آزاد شدند و از به زندان افتادن بیش از ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر به زندان جلوگیری شد و در بستر عفو معیاری بیش از ۹۸ هزار نفر مشمول عفو شدند.

وی گفت: سال گذشته ۱۳۰ هزار زندانی تحت پوشش دوره‌های حرفه آموزی قرار گرفتند و در رابطه با حدنگاری نیز باید بگویم ۹۹ درصدی از اراضی ملی کشور حدنگاری شدند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره ضرورت برخورد خوب با مراجعان که در بیانات مقام معظم رهبری با مسئولان دستگاه قضائی به آن اشاره شده بوده گفت: بیانات و رهنمود‌ها و تذکر‌های مقام معظم رهبری چراغ روشن و دستور کار جدی قوه قضائیه است و تمامی نگاه عالمانه ایشان را به روی چشم می‌گذاریم و مو به مو عمل می‌کنیم مسیر ارتباط بهینه و عادلانه با مردم و طرفین پرونده جز دغدغه‌های رئیس قوه قضائیه است و در تمام بازدید‌ها به آن تاکید می‌شود.

وی ادامه داد: طرفین دعوا دردمند هستند و باید با هر دو طرف قانونمدارانه و مهربانانه برخورد کرد و قوه قضائیه برای عملیاتی کردن بیانات رهبر فرزانه انقلاب موضوع تکریم ارباب رجوع را در دستور کار قرار داده و سامانه‌ای نیز طراحی شده که در بستر آن سوالاتی در خصوص رفتار قاضی و افراد حاضر در شعبه و میزان رضایت طرفین دعوا پرسیده می‌شود و در سال گذشته بیش از ۷۴۰ هزار نظر در این سامانه ثبت شده است.

ستایشی گفت: دستگاه‌های نظارتی درون قوه قضائیه نیز نظارت‌های خود را باید تا جلب رضایت صد درصدی مردم و مقام معظم رهبری ادامه دهند و روز گذشته نیز رئیس قوه قضائیه دستورات لازم در این خصوص را صادر کردند.

اقدامات قوه قضاییه در خصوص تبیین جنایات آمریکا

سخنگوی قوه قضائیه درباره اقدامات قوه قضائیه درخصوص تبیین جنایات آمریکا در هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: جنایات حقوق بشری دولت آمریکا علیه ملت ایران و ملت‌های مختلف بسیار زیاد است و به عبارت دیگری می‌توان گفت هیچ ابزاری نیست که این دولت علیه ملت‌ها به کار نگرفته باشد.

وی ادامه داد: تروریست پروری و حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله منافقین، استفاده از سلاح‌های شیمیایی، حمایت از دیکتاتور‌هایی نظیر صدام، تلاش برای تجزیه کشور‌ها و ده‌ها عنوان ضد بشری دیگر تنها بخشی از اقدامات این دولت تروریستی است و همانگونه که ذکر شد دولت آمریکا از انواع ابزار‌های علمی، سیاسی و حتی اخلاقی علیه ملت‌ها به کار می‌بندد.

ستایشی گفت: امروز تحریم ابزار اقتصادی دولت آمریکا برای ارتکاب جرم علیه مردم ایران و جهان است و کودکان پروانه‌ای و تالاسمی قربانی این تحریم‌ها شده اند.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: ابزار‌های جدید در دست این دولت جنایت پیشه است و آنچه که آمریکا علیه شهید سلیمانی انجام داد نمونه‌ای از جنایات است و هفته حقوق بشر آمریکایی فرصتی است تا تمامی جهان با تمسک به اسناد موجود، جنایات آمریکا را نمایان کنند.

اقدامات قوه قضاییه درخصوص حمله به سفارت کشور آذربایجان

وی درباره اقدامات قوه قضاییه در خصوص حمله به سفارت کشور آذربایجان گفت: متاسفانه حمله‌ای که در بهمن سال گذشته به سفارت آذربایجان در تهران شد، حادثه‌ای غیر قابل دفاع و تلخ و ناگوار و مخل روابط دوستانه دو کشور بوده است. نگاه و نیت کشور و قوه قضاییه این است و از این رو مقامات قضایی و امنیتی و سیاسی بر این موضوع تاکید داشتند که با عامل اصلی این حمله یا هر فردی که نقش داشته بدون اغماض برخورد قاطع و شدید و قانونی می‌شود. پس از تحقیقات گسترده در نقطه‌ای هستیم ابعاد مختلف پرونده مشخص شده و تحقیقات به اتمام رسیده است. پرونده با همکاری دولت آذربایجان به اتخاذ تصمیم نهایی منجر خواهد شد. اطمینان می‌دهیم که قوه قضاییه با هر کسی که بخواهد امنیت داخلی کشور را مخدوش کند برخورد عبرت آموز و بازدارنده دارد.

صدور دستورات لازم در زمینه صیانت از آزادی‌های مشروع توسط رئیس قوه قضاییه

ستایشی درباره تأمین آزادی‌های مشروع گفت: رئیس قوه قضائیه روز گذشته در جلسه شورای عالی قضائی دستورات لازم در زمینه صیانت از آزادی‌های مشروع که جز وظایف قوه قضائیه است را صادر کرد.

وی ادامه داد: البته می‌پذیریم که در این زمینه عقب ماندگی‌هایی داشته ایم، ولی در سند تحول راهکار‌های لازم برای حل این مشکلات پیش بینی شده است، اما این اعتقاد در ما وجود دارد که قوه قضائیه باید پرچم دار آزادی‌های مشروع باشد.

آخرین وضعیت پرونده مسمومیت‌های الکلی

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده مسمومیت‌های الکلی گفت: مسئله الکل و مسمومیت الکی تأسف بار است، اما قوه قضائیه بنا بر تکالیفی که دارد نسبت به این موضوع پیگیری‌هایی را انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: به جهت مسمومیت ناشی از مصرف الکل تاکنون در البرز ۱۰ نفر به اتهام تولید و توزیع مشروبات الکلی دستگیر و با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شده اند و تعداد متوفیان این پرونده نسبت به متهمان مشخص است و البته منتظر نظریه پزشکی قانونی هستیم.

ستایشی درباره مسمومیت در استان قزوین گفت: از ابتدای ماه جاری تا ۱۰ تیر ماه ۲۹ نفر به دلیل مسمومیت الکلی به مراکز درمانی مراجعه و ۲ نفر نیز فوت کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره سرنوشت معاملات انجام شده بر اساس اسناد عادی در صورت اعتبارزدایی از این اسناد گفت: هنوز قانون تصویب نشده است، اما برابر ماده ده طرح الزام به ثبت رسمی معاملات غیر منقول، پس از راه‌اندازی سامانه از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دارندگان اسناد عادی ناظر به اموال غیرمنقول فاقد سند رسمی، مکلف هستند ظرف دو سال نسبت به تنظیم سند رسمی یا طرح دعوای تنظیم سند رسمی و اخذ سند مالکیت و ظرف ۴ سال نسبت به تعیین تکلیف اسناد عادی خود اقدام کنند.

نحوه برخورد با متخلفان در برخورد با طرفین دعوا در مراجع قضایی

سخنگوی قوه قضائیه درباره برخورد با متخلفان در برخورد با طرفین دعوا در مراجع قضایی گفت: وقتی می‌توانیم ادعا کنیم که مردم رضایتمندی کاملی داشته باشند و طبق گزارش‌های واصله از مراجع نظارتی روند و شیب حرکت قوه قضائیه مثبت ارزیابی شده است، اما به هیچ وجه ادعا نداریم که به نقطه مطلوب رسیده ایم. 

قرارداد ۱۲۰ میلیاردی استقلال و پرسپولیس با بازیکنان نیمکت‌نشین

وی درباره پرونده جذب فوتبالیست در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: بعضی از باشگاه‌های ورزشی به برخی از بازیکنانی که واجد توانایی‌های فنی و تخصصی نیستند را جذب می‌کنند و این بازیکنان یا بازی نمی‌کنند یا بسیار کم بازی میکنند و قرار شد تا بصورت ضابطه‌مند با این موارد برخود شود و البته بررسی موضوع انعقاد قرارداد بازیکنان بی کیفیت و پرداخت مبالغ نجومی ازجمله موضوعات مورد توجه است. 

ستایشی گفت: مدیران باشگاه‌ها پس از زمان مدیریت خود بدون پاسخ دهی به این مشکلات دولت و باشگاه را مدیون می‌کنند و سال گذشته سازمان بازرسی از دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بازدید به عمل آموزد و مطابق با گزارشات تنها در فصل گذشته تعدادی بازیکن جذب شدند که یا اصلا بازی نکرده‌اند یا فقط ۱۳ درصد زمان بازی کرده اند که با آن‌ها ۱۲۰ میلیارد تومان قرارداد بسته شده است.

وی گفت: یافته‌ها حاکی از عدم دقت مدیران و کادر فنی در جذب بازیکنان است و در این راستا با توجه به پرونده سازمان بازرسی پبشنهاد‌های اصلاحی به وزارت ورزش و جوانان ارسال شده است و درخصوص متخلفات نیز پرونده‌هایی تشکیل شده که در مرحله اخذ دفاعیات از مدیران سابق است.

چگونگی اطلاع‌رسانی درباره ممنوع الخروجی افراد

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص چگونگی اطلاع رسانی از ممنوع الخروجی گفت: مصاحبه اخیر دادستان کل کشور ناظر بر سامانه‌های ممنوع الخروجی است که از ناحیه برخی از دستگاه‌ها صورت می‌پذیرد همانند بانک. این سامانه در حال به روز رسانی است. تلاش ما بر این است که ممنوع الخروجی‌ها ابلاغ شود.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اعلام جرم علیه ۱۲ شرکت که بصورت متقلبانه اعلام جرم کرده‌اند گفت: برخی از شرکت‌ها برای فرار از دیون و خسارت تاخیر تادیه طلبکاران یک یا دو فقره چک را با تبانی به شخص دیگر می‌دهد و سپس دارنده چک تقاضای ورشکستگی را می‌دهد و عموما محل اقامت این شرکت‌ها استان‌هایی دیگر از محل دعوا بوده است و اکثر این دعاوی در یک حوزه قضایی صورت گرفته است. 

وی گفت: در برخی از آرا تاریخ توقف ورشکستگی ۱۰ سال قبل از صدور حکم اعلام شده است و پس از آنچه دادگستری استان تهران نسبت به این موضوع مطلع شد تعدادی پرونده در دستور بررسی قرار دارند و ۳ پرونده نیز به دیوان عالی کشور ارسال شد که حکم ورشکستگی نقض شد. 

ستایشی گفت: در یک فقره پرونده نیز ۳ نفر از مدیران به جرم ورشکستگی به تقلب به ۲ سال حبس محکوم شدند.

شکایت آموزش و پرورش به قوه قضاییه درباره انبوه سازی مدرسه سازان شکایتی 

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه آیا آموزش و پرورش به قوه قضائیه درباره انبوه سازی مدرسه سازان شکایتی کرده است یا خیر گفت: در این زمینه در شهریار شکایتی داشته ایم و حکم به محکومیت انبوه ساز داده شده است.

ارسال نظر

پربازدیدترین