|
| کد مطلب: ۱۱۸۰۵۰
لینک کوتاه کپی شد

وال استریت ژورنال: رئیس واگنر نقشه بازداشت وزیر دفاع و فرمانده ارتش روسیه را داشت!

وال استریت ژورنال نوشت: مقامات غربی می‌گویند پریگوژین، رئیس واگنر به دنبال دستگیری رقبای اصلی‌اش، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه هنگام سفرشان به مرزهای جنوب روسیه بود.

وال استریت ژورنال: رئیس واگنر نقشه بازداشت وزیر دفاع و فرمانده ارتش روسیه را داشت!
منبع: ايسنا |

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات ناشناس نوشت: اما سرویس امنیتی روسیه از این طرح مطلع شد و شویگو و گراسیموف سفر خود را تغییر دادند. این امر پریگوژین را مجبور به حرکت زودهنگام کرد و در روز جمعه گذشته نیروهای واگنر وی کنترل مقر منطقه نظامی جنوبی روسیه در روستوف-آن-دون، مرکز لجستیک و فرماندهی کلیدی برای جنگ با اوکراین را به دست گرفتند.

گمانه زنی‌هایی در مورد نقش فرماندهان ارشد روسیه در زمان آغاز شورش در جمعه شب وجود دارد.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: فرمانده نیروی هوایی روسیه، ژنرال سرگئی سوروویکین، «از برنامه‌های یوگنی پریگوژین برای شورش علیه رهبری نظامی روسیه اطلاع قبلی داشت». سوروویکین از پریگوژین درخواست کرد تا شورش را بلافاصله پس از شروع متوقف کند و در یک پیام ویدئویی به وضوح نشان داد که او در کنار پوتین است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوالی درباره داستان نیویورک تایمز گفت: «اکنون گمانه زنی‌ها و شایعات زیادی پیرامون این رویدادها وجود خواهد داشت. من معتقدم این فقط نمونه دیگری از آن است.»

یکی از مقامات اطلاعاتی اروپا به سی‌ان‌ان گفت که نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد مقامات ارشد امنیتی روسیه تا حدودی از برنامه‌های پریگوژین اطلاع داشتند و ممکن است اطلاعات درباره آن‌ها را منتقل نکرده باشند و ترجیح دادند ببینند اوضاع چطور پیش می‌رود.

به نظر می رسد مناقشه و اختلاف بزرگ پریگوژین با فرماندهی عالی مسکو ناشی از اعلامیه وزارت دفاع روسیه مبنی بر استخدام مستقیم پیمانکاران واگنر باشد. این اقدام اساساً عملیات سودآور پریگوژین در روسیه را منحل می‌کرد.

ارسال نظر

پربازدیدترین