|
| کد مطلب: ۱۱۶۰۴۶
لینک کوتاه کپی شد

بهانه آذربایجان برای مصادره املاک ایران در باکو چیست؟

شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت علی‌اف با دست گذاشتن روی برخی املاک متعلق به ایران تلاش می‌کند آنها را مصادره کند و این امر در هفته‌های اخیر به یکی از اختلافات و چالش‌های دو کشور تبدیل شده و سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو را به شدت درگیر خود کرده است.

بهانه آذربایجان برای مصادره املاک ایران در باکو چیست؟

 در ادامه سیاست‌های ضدایرانی دولت باکو که مغایر با حسن همجواری است، این روزها یک اخباری مبنی بر احتمال مصادره برخی املاک ایران در باکو مطرح شده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت علی‌اف با دست گذاشتن روی برخی املاک متعلق به ایران مدعی شده که این املاک فاقد سند معتبر بوده و با این بهانه به دنبال مصادره آنها هستند.

ظاهرا این امر در هفته‌های اخیر به یکی از اختلافات و چالش‌های دو کشور تبدیل شده و سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو را به شدت درگیر خود کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این املاک در گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران خریداری شده و اسناد آن موجود است؛ هرچند که فرایند حقوقی ثبت مالکیت برخی از آنها به صورت کامل طی نشده باشد اما این اقدام جمهوری آذربایجان به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

علی‌اف در صدد مصادره اموال جمهوری اسلامی ایران در باکو

در حالی که املاک مذکور به طور کامل توسط جمهوری اسلامی ایران خریداری و وجوه آن پرداخت شده، گفته می‌شود که دولت باکو برای برخی از این املاک خواستار دریافت اجاره شده و قصد دارد برخی از این اماکن را تعطیل کند.

برخی از تحلیلگران حوزه قفقاز بر این باورند که انتخاب مجدد اردوغان در ترکیه موجب جان آغاز دور جدید فعالیت‌های علی‌اف شده و درصدد افزایش تنش با ایران است. دولت علی‌اف در ماه‌های گذشته بیمارستان هلال احمر ایران و شعبه بانک ملی ایران در باکو را نیز در حالی تعطیل کرده که این مراکز صرفا با هدف خدمت رسانی به مردم جمهوری آذربایجان ایجاد شده بود.

 لازم به ذکر است بیمارستان هلال احمر ایران از حدود سال 1990 در باکو فعالیت می‌کرد و در شرایطی که جمهوری آذربایجان اوضاع اقتصادی خوبی نداشت، این مرکز به مردم این کشور خدمت رسانی می‌کرد. در حال حاضر دولت علی‌اف با طرح این ادعا که مردم آذربایجان دیگر به این خدمات نیاز ندارند، بیمارستان هلال احمر را تعطیل کرده است. علاوه بر این، دفتر رایزنی فرهنگی ایران در باکو نیز از مدت‌ها پیش تعطیل شده است.

به نظر می‌رسد صبر استراتژیک موجب تهاجمی‌تر شدن اقدامات جمهوری آذربایجان شده است. در حالی که جمهوری اسلامی ایران به دنبال روابط مثبت با همه همسایگان است، متاسفانه دولت علی‌اف متاثر از تحریکات رژیم صهیونیستی به دنبال بالا بردن سطح تنش با ایران بوده و به بهانه‌های مختلف تلاش می‌کند روابط با جمهوری اسلامی ایران را کاهش دهد. اما باکو باید بداند که این رفتار کریمانه ایران می‌تواند دائمی نباشد و در صورت تداوم رفتارهای خصمانه دولت علی‌اف تبدیل به اقدامات متقابل و تشدید کننده علیه باکو تبدیل خواهد شد.

ارسال نظر

پربازدیدترین