|
| کد مطلب: ۱۱۴۶۱۲
لینک کوتاه کپی شد

مذاکرات برجام، قیمت دلار را به 30000تومان می رساند؟

پس از چراغ سبز نشان دادن مقامات آمریکایی بحث احیای برجام دوباره داغ شده است، اما آیا پس از برجام قیمت دلار در کشور کاهش می یابد؟

مذاکرات برجام، قیمت دلار را به 30000تومان می رساند؟
منبع: سلام نو |

برخی منابع خبری می‌گویند احتمال دارد که ددلاین ایران برای اعلام خبر توافق در همین بازه زمانی باشد؛ یعنی قبل و یا در حین نشست شورای حکام. اگر چنین باشد، قیمت دلار چه می ‌شود؟

اگر ایران و آمریکا به توافق برسند قیمت دلار چه می‌شود؟ توافق ایران و عربستان باعث سقوط آزاد قیمت دلار در بازار شد. قیمت دلار در روزهای قبل از توافق با عربستان به ۶۰ هزار تومان رسید اما پس از این توافق دلار در چند مرحله متمادی ریزش کرد و پس از آن با اقدامات گوناگون دلار تا ۵۰ هزار تومان هم پایین آمد. به عبارتی توافقی مانند توافق ایران و عربستان توانست قیمت دلار را حداقل ۱۰ هزار تومان کاهش دهد.

حالا برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که همین اتفاق درباره توافق ایران و آمریکا هم رخ می‌دهد و حداقل ریزش قیمت دلار ۱۰ هزار تومان است. از آن جمله مجتبی دیبا، کارشناس بازار مالی می‌گوید «قیمت تعادلی دلار ۴۶ هزار تومان است.» او تاکید می‌کند ورود دلار به کانال ۳۰ هزار تومان بسیار خوشبینانه است؛ مگر اینکه مذاکرات قوی و بسیار خوبی اتفاق بیفتد، دلار وارد کشور ‌شود و تنش‌ها به طور کامل از بین برود.

او تاکید می‌کند که در تعین قیمت دلار، احیای برجام یک فاکتور بسیار مهم و تعیین‌کننده است: «اگر مذاکرات برجامی به نتیجه برسد، می‌توانیم دلار را به کانال ۴۰ و حتی ۳۰ هزار تومان هم برسانیم. البته این مساله به این شرط است که برجام کامل رخ دهد.»

علی طباطبایی، کارشناس بازار دیگری است که درباره پیش بینی قیمت دلار پس از توافق هسته‌ای می‌گوید: «کف قیمت دلار ۴۵ هزار تومان است. شرط کاهش شدید قیمت دلار توافق برجام است و در صورت انجام برجام، می‌توان امید داشت که تا یک سال آینده قیمت دلار به نیمه کانال ۳۰ هزار تومان برسد. در غیر این صورت دلار در کانال فعلی در نوسان خواهد بود.»

ارسال نظر

پربازدیدترین