|
| کد مطلب: ۱۱۳۲۱۴
لینک کوتاه کپی شد

رسانه اماراتی خبر داد؛ تبادل سفیر میان ایران و مصر و دیدار رئیسی و السیسی

روزنامه نشنال امارات چهارشنبه نوشت که انتظار می‌رود ایران و مصر در ماه‌های آینده اقدام به تبادل سفیر می‌کنند.

رسانه اماراتی خبر داد؛ تبادل سفیر میان ایران و مصر و دیدار رئیسی و السیسی
منبع: همشهری |

این روزنامه انگلیسی‌زبان به نقل از مقام‌های مصری اعلام کرد که تبادل سفیر میان دو کشور بخشی از تلاش‌های میانجیگرانه عمان برای عادی‌سازی روابط میان این دو قدرت منطقه‌ای است.

دو مقام مصری به نشنال گفتند که در مورد دیدار آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر بطور اصولی توافق حاصل شده است.

بر اساس این گزارش، احتمال می‌رود که این دیدار در پایان سال جاری انجام شود.

به گفته مقام‌هایی که با نشنال صحبت کردند این خبر در حالی منتشر می‌شود که سلطان هیثم بن طارق سلطان عمان سفری دو روزه به مصر داشت و وی با السیسی درباره روابط قاهره و تهران گفت‌وگو کرد.

به نوشته نشنال، مقام‌ها و دیپلمات‌های ایران و مصر از ماه مارس دیدارهایی درباره عادی‌سازی روابط پشت درهای بسته داشته‌اند. آخرین دور این دیدارها اوایل ماه جاری در بغداد برگزار شد.

دربار سلطنتی عمان چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «هیثم بن طارق» سلطان این کشور روز یکشنبه به مدت دو روز به منظور تحکیم پیوندهای دوستی و تقویت روابط مثمر ثمر و حسن همجواری میان این کشور و ایران و در پاسخ به دعوت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌کند.

در این بیانیه آمده است: این سفر در چارچوب رایزنی‌ها و هماهنگی‌های مستمر میان رهبران دو کشور برای بحث در مورد تحولات مختلف در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای هر آنچه که موجب بهبود جنبه‌های موجود همکاری میان دو کشور در زمینه های مختلف می‌شود، انجام خواهد شد.

طبق این بیانیه، در این سفر هیئت بلندپایه عمان؛ شهاب بن طارق آل سعید، معاون نخست‌وزیر در امور دفاعی، خالد بن هلال البوسعیدی، وزیر دیوان دربار سلطنتی، سپهبد سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطنتی، بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه، سلطان بن سالم الحبسی وزیر دارایی، دکتر حمد بن سعید العوفی، رئیس دفتر خصوصی، عبدالسلام بن محمد المرشدی، رئیس سازمان سرمایه گذاری عمان، قیس بن محمد الیوسف، وزیر بازرگانی، صنعت و ترویج سرمایه گذاری، عبدالله بن خمیس الرئیسی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سلطان و چند مقام دیگر، سلطان عمان را همراهی خواهند کرد.

ارسال نظر

پربازدیدترین