|
| کد مطلب: ۱۱۲۸۲۹
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا یک پیمان امنیتی ضد چینی دیگر منعقد کرد/ توافق کاخ‌سفید با جزیرهٔ قبایل وحشی

دولت آمریکا توافق امنیتی جدیدی را با کشور جزیره‌ای پاپوا گینه نو به بهانه مقابله با نفوذ چین در حوزه اقیانوس آرام امضا کرد.

آمریکا یک پیمان امنیتی ضد چینی دیگر منعقد کرد/ توافق کاخ‌سفید با جزیرهٔ قبایل وحشی
منبع: فارس |

رسانه‌های آمریکا گزارش دادند، دولت این کشور یک توافق امنیتی جدید را با کشور جزیره‌ای پاپوا گینه نو به بهانه مقابله با بلندپروازی‌های چین در منطقه هند-اقیانوسیه امضا کرده است.

به نوشته پایگاه هیل، توافق جدیدی که دو طرف تحت عنوان «توافق همکاری دفاعی» امضا کردند قرار است یک معاهده امنیتی قدیمی بین آنها را نوسازی کرده و ارتقا دهد. طبق این توافق همچنین مانورهای دوجانبه و چند جانبه با حضور دو کشور و قابلیت‌های آمریکا برای پاسخ به وضعیت‌های اضطراری افزایش می‌یابد.

مفاد یکی دیگر از توافقهای دو کشور که روز دوشنبه منعقد شد اجازه به گسترش تلاشها برای مقابله با تهدیدات دریایی شامل ماهی‌گیری غیرقانونی و عملیاتهای قاچاق می‌دهد. پیمان آمریکا با پاپوا گینه نو که مشابه با پیمانهای دیگر واشنگتن با چند کشور دیگر حوزه هند-اقیانوسیه است به افسران گارد ساحلی آمریکا اجازه ورود به کشتی‌های مظنون به انجام فعالیتهای غیرقانونی و جستجوی آنها را می‌دهد.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا، این توافق را روز دوشنبه در شهر «پورت مورسبی»، پایتخت پاپوا گینه نو امضا کرد.

بلینکن قبل از امضای این پیمان با «جیمز ماراپه»، نخست وزیر پاپوا گینه نو گفت: «همکاری ما برای شکل دادن به آینده بسیار مهم و به موقع است.»

بلینکن بعد از آنکه «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا سفرش به پاپوا گینه نو را لغو کرد، به جای او به این کشور سفر کرد. بایدن قصد داشت تبدیل به اولین رئیس جمهور تاریخ آمریکا که به پاپوا گینه نو سفر می‌کند شود اما ترجیح داد به منظور تلاش برای حل بحران مربوط به سقف بدهی در آمریکا به واشنگتن بازگردد.

آمریکا طبق این پیمان امنیتی همچنین متعهد به ارائه بیش از 12 میلیون دلار تجهیزات شده است.

شهروندان پاپوا گینه نو با اعتراض به انعقاد این توافق امنیتی، نسبت به افزایش نظامی شدن منطقه تحت تاثیر آن ابراز نگرانی کردند.

آمریکا در سالهای اخیر تلاش کرده به بهانه مقابله با تلاشهای چین و ادعای احتمال حمله پکن به جزیره تایوان، نفوذ خود را در منطقه هند-اقیانوسیه افزایش دهد.

آمریکا چندی پیش خبر از افزایش پایگاه‌های نظامی خود در فیلیپین و انعقاد توافقی با استرالیا بر سر افزایش گشت‌زنی‌های با زیردریایی و توانمندی‌های دریایی کانبرا داد.

تلاشهای آمریکا و متحدانش برای افزایش حضور نظامی خود در حوزه هند-اقیانوسیه خشم چین را برانگیخته است و پکن این تلاشها را دارای نیت خصمانه وتجاوزکاری نظامی می‌داند.

ارسال نظر

پربازدیدترین