|
| کد مطلب: ۱۱۲۶۸۴
لینک کوتاه کپی شد

چین، جنگ روسیه و اوکراین را دوست دارد

وقتی روسیه با خرج خود و از جیب خودش هزینه آمریکا ستیزی را می‌پردازد و نتیجه نهایی آن به سود چین و قدرتمندتر شدن آن است، دلیلی ندارد پکن از پایان جنگ اوکراین استقبال کند.

چین، جنگ روسیه و اوکراین را دوست دارد
منبع: توییتر نویسنده | نویسنده: رحمن قهرمانپور |

 روسیه با اشتباه محاسباتی که کرد در سناریوی چین برای تضعیف واشنگتن افتاد. ادامه مسیر کنونی به ضرر آمریکا و روسیه و به سود چین است. این دو را همزمان تضعیف می‌کند و منابع آنها را هدر می‌دهد در حالی که مسکو را به چین وابسته‌تر می‌کند و به پکن فرصت می‌دهد در رقابت نظامی با آمریکا بر سر تایوان سرعت مدرنیزاسیون نظامی خود را افزایش دهد.

غرب حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در جنگ اوکراین و برای تضعیف روسیه خرج کرده است در حالی که چین نه تنها پولی خرج نکرده بلکه نفت و گاز و زغال سنگ روسیه را ارزان‌تر از قبل خریده است.

بازی جنگ اوکراین یک بازی دو سر باخت برای روسیه است. روسیه به دست خودش جنگی را آغاز کرد که هم موقعیت روسیه را در جهان تضعیف کرد و هم اوکراین را به ویرانه و زمین سوخته‌ای برای اروپا تبدیل کرد.

شاید اوکراین با پول آمریکا و اروپا بتواند دوباره نفس بکشد و زیر سایه غرب امنیت شکننده‌ای به دست آورد اما روسیه دیگر یک قدرت بزرگ جهانی نخواهد شد.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین