|
| کد مطلب: ۱۱۲۰۳۵
لینک کوتاه کپی شد

دروغی که روزنامه همشهری و خبرگزاری فارس به رهبری منتسب کردند

در جریان بازدید روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب تهران خبری با این مضمون منتشر شده که ایشان کتاب «سواد مطالبه‌گری» به قلم محسن مهدیان، مدیرعامل موسسه مطبوعاتی همشهری را خریداری کرده‌اند.

دروغی که روزنامه همشهری و خبرگزاری فارس به رهبری منتسب کردند
منبع: فراز |

وقتی گردانندگان این مجموعه حتی از جعل کردن خبری درباره رهبر معظم انقلاب، به نفع منافع شخصی خود ابایی ندارند، آیا می‌توان به صداقت و خیرخواهی تجویزها و مواضع دیگر این موسسه در دمیدن به آتش اختلافات اجتماعی و تشدید برخوردها اعتماد کرد؟

 خیلی زود معلوم شد این خبر از اساس کذب بوده است. جالب اینکه این خبر به سرعت روی خروجی سایت روزنامه همشهری و خبرگزاری فارس و کانال‌ها و صفحات مجازی وابسته به آنها قرار گرفته بود.

وقتی گردانندگان این مجموعه حتی از جعل کردن خبری درباره رهبر معظم انقلاب به نفع منافع شخصی خود ابایی ندارند، آیا می‌توان به صداقت و خیرخواهی تجویزها و مواضع دیگر این موسسه در دمیدن به آتش اختلافات اجتماعی و تشدید برخوردها اعتماد کرد؟ اما انتشار این خبر را به هیچ عنوان نباید به یک اقدام شخصی تقلیل داد. در واقع شواهد گواه این است که این خبرسازی یک کار هماهنگ و با مشارکت افراد مختلفی بوده. چنان که برخی منصوبین روزنامه همشهری در صفحات شخصی مجازی خود از بابت خریداری کتاب مدیرعامل موسسه همشهری از سوی رهبر انقلاب ابراز خوشحالی و تبریک کرده بودند.

ساعتی بعد از هلهله آفرینی دوستان مهدیان در باب این خبرسازی، کانال‌های خبری وابسته به جریان انقلابی که از قضا از رزومه مهدیان در سال‌های حضورش در خبرگزاری‌های مهر و فارس آگاهی مبسوطی دارند به میدان آمدند و ادعای فارس و همشهری را تکذیب کردند.از جمله اینکه کانال مکشوفات در پستی نوشت :«کتابی توسط رهبر انقلاب خریداری نشده. طبق اطلاعات کاملا موثق غرفه داران خودشان با اصرار این کتاب‌ها را به رهبری داده‌اند و بعدتر خبرگزاری فارس و همشهری و به تبع آن شبکه‌های اقماری ارزشی از رو دست آن کپی کرده‌اند. آقای مهدیان که در همشهری هم مشغول به کار هستند با این دست خبرها ظاهرا برای خود چهره‌سازی می‌کنند. خبرهایی که می‌زنند و بعدا پاک می‌کنند. از نان رهبری برای برندینگ خود استفاده نکنیم.»

حتی پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه ای هم در قسمتی از روایت حضور رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب و حضور در غرفه نشر معارف نوشت: «مسئولان این غرفه هم مانند بعضی دیگر از ناشران می‌خواستند چند عنوان از کتاب‌های خود را بعنوان هدیه به رهبر انقلاب تقدیم کنند که البته در خبرهای منتشرشده بعد از نمایشگاه در رسانه‌ها به اشتباه به‌عنوان خرید کتاب توسط آقا از آن اعلام شد!» همین هم باعث شد تا این خبر ساختگی از خروجی رسانه‌ها و از جمله خبرگزاری فارس حذف شود.

نکته جالب اینکه یکی از محورهای تکراری سرمقاله نویسی مهدیان در همشهری مقابله با فیک‌نیوز هاست‌، گویا همین قلم فرسایی‌اش در این سوژه به تسلط او در خبرسازی کمک کرده است چرا که خرج کردن مهدیان از بزرگان و چهره‌های جریان اصولگرا محدود به همین خبر ساختگی و فیک دیروزش نمی‌شود.از پاییز سال ۱۴۰۰ و چند هفته بعد از مستقر شدنش در همشهری، نزدیکان و منصوبان محسن مهدیان در همشهری شایعه دهان به دهانی راه انداختند با این مضمون فلان چهره و فلان شخصیت اصولگرا از یادداشت‌های انقلابی مهدیان تشکر کرده است. چیزی که خیلی ها را به این گمان انداخته که او همچنان قصد ورود به مجلس را دارد. قصدی که در سال ۱۳۹۸ با ردصلاحیت وی ناکام ماند.

اما قصد گردانندگان موسسه همشهری هر چه باشد موضوع اصلی این است که وقتی افرادی در ارتباط با رهبر معظم اقدام اقدام به جعل خبر می کنند، حتما در ارتباط با موضوعات دیگر می‌توانند به شکل وسیع‌تری مناع شخصی خود را در لوای دغدغه‌های انقلابی به جامعه بفروشند.

ارسال نظر

پربازدیدترین