|
| کد مطلب: ۱۱۱۹۲۳
لینک کوتاه کپی شد

چین: آماده در هم کوبیدن استقلال تایوان هستیم!

ارتش چین ضمن آنکه متعهد شد هرگونه جدایی‌طلبی در تایوان را "قاطعانه در هم بکوبد"، هشدار داد، دخالت‌های رو به افزایش آمریکا در تایوان باعث ایجاد شکاف خطرناکی در روابط پکن-واشنگتن شده است.

چین: آماده در هم کوبیدن استقلال تایوان هستیم!
منبع: ايسنا |

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، تان کفئی، سخنگوی وزارت دفاع چین به خبرنگاران گفت: ارتش آزادی‌بخش خلق چین به تقویت آموزش و آمادگی‌های نظامی ادامه می‌دهد و هر نوع تجزیه‌طلبی و استقلال تایوان و همچنین تلاش‌ها در زمینه مداخله خارجی را قاطعانه در هم خواهد کوبید و به طور جدی از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دفاع خواهد کرد.

این اظهارات تان کفئی در واکنش به برنامه اخیر آمریکا برای اعطای 500 میلیون دلار کمک نظامی به تایوان مطرح شد. بعلاوه، پنتاگون ظاهرا 200 نیرو به تایوان اعزام کرده تا به نیروهای تایوانی آموزش‌های نظامی بدهند.

واشنگتن در حال حاضر با فروش تسلیحات به تایوان و اعزام هیات‌های سیاسی به این جزیره باعث خشم پکن شده است. به دنبال سفر جنجالی نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در سال گذشته میلادی، چین اوت سال گذشته مانورهای نظامی در تنگه تایوان را افزایش داد و روابط دفاعی و اقلیمی با آمریکا را قطع کرد. چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند؛ ادعایی که دولت آمریکا سال‌ها به آن اذعان کرده اما آن را تایید نکرده است.

تان کفئی گفت: افزایش روابط دفاعی میان واشنگتن و تایپه اساس روابط چین-آمریکا را به لرزه درآورده و صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان را متزلزل کرده است. این یک اقدام بسیار اشتباه و خطرناک است.

این سخنگو موضوع تایوان را "نخستین خط قرمز غیرقابل عبور" در روابط چین با آمریکا دانست. وی از واشنگتن خواست تا از سیاست دیرینه چین واحد تبعیت کند؛ سیاستی که جمهوری خلق چین را به عنوان تنها دولت قانونی چین از جمله تایوان به رسمیت می‌شناسد.

تان کفئی افزود: تاریخ نباید تغییر کند. رهبران چین به مقامات تایوان هشدار داده‌اند که هرگونه تلاش برای استقلال با تکیه بر آمریکا، یک "بن‌بست" است.

وی همچنین به اظهارات اخیر مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پاسخ داد. ژنرال مارک میلی متعهد شد که واشنگتن هر کار بتواند برای جلوگیری از اینکه چین و روسیه یک ائتلاف نظامی استراتژیک تشکیل دهند، انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در واکنش گفت: چین و روسیه بر مبنای "عدم تعهد" و "عدم رویارویی" با یکدیگر همکاری عمیقی دارند. این تلاش‌ها ضمن حفظ امنیت و ثبات، به تضمین انصاف و عدالت بین‌المللی کمک خواهند کرد.

وی افزود: اگر کسی به تنهایی دیگرن را قضاوت کند، به تفکرات محدود و قدیمی ائتلاف جنگ سرد پایبند بماند و به چین نگاه کند و روابط چین-روسیه را با نگرانی ارزیابی کند، فرض و استدلالش اشتباه است. طبیعتا آنها نمی‌توانند قضاوت درستی هم داشته باشند.

ارسال نظر

پربازدیدترین