|
| کد مطلب: ۱۱۱۷۲۴
لینک کوتاه کپی شد

"خالص ساز"ها دنبال چیستند؟

هفته پیش خبری مربوط به ورود علی لاریجانی به عرصه انتخابات بر خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت. خبری که در ادامه واکنش برخی تندرو ها را بر انگیخت.

"خالص ساز"ها دنبال چیستند؟
منبع: خبر آنلاین | نویسنده: جواد مرشدی |

آن‌ها که دردوره احمدی نژاد و همچنین دولت کنونی توانستند پروژه یک‌دست سازی را به ارمغان بیاورند، حالا درصدد هستند ضمن غربالگری با مهندسی انتخابات اسفند ماه امسال، اریکه قدرت را کماکان به‌صورت یک‌دست و بلامنازع در اختیار خود داشته باشند. گویی آن‌ها دستاوردهای مخرب دو دوره یک‌دست سازی گذشته و حال (دولت احمدی نژاد و دولت رئیسی )را نمی‌بینند و یا مایل نیستند نتایج مذکور را ببینند و فقط و فقط مطامع خود را مد نظردارند.

لاریجانی نیز حریف دست و پا بسته ای نبود و به‌سرعت در توئیتی پاسخ این نگرانی را داد؛ وی در جوابیه خود از «جریان خالص ساز» نام برد، و این‌که «بعید است به این روش‌های برادران، بتوان رقابت تصنعی ایجاد کرد.» موضع لاریجانی حکایت از آن می‌کند که انگار قرار است نظام غربالگری و خالص‌سازی، به اشکال جدید ادامه یابد مگر شیوه دیگری در حکمرانی پی‌گیری شود.

امری که واعظی رئیس دفتر رئیس دولت دوازدهم هم بدینگونه به آن اشاره کرد: «باید منتظر بمانیم و ببینیم همان‌طور که مقام‌معظم‌رهبری در دیدار با کارگزاران نظام فرمودند یک انتخابات رقابتی، آزاد، سالم و مشارکتی برگزار خواهد شد یا نه ...»

درنظرداشته باشیم مقام معظم رهبری سال‌ها پیش و در زمان دولت دهم در دیدار دانشجویان «خالص سازی » را نفی کردند و فرمودند: «این جوری نیست که شما بیائید افراد ضعاف‌الایمان را از دائره خارج کنید، به بهانه‌ی اینکه می خواهیم خالص کنیم؛ نه، شما هرچه می توانید، دائره‌ی خلّصین را توسعه بدهید...»

این عده که برخلاف منویات رهبری در خصوص«خالص سازی» حرکت می‌کنند برای اقناء افکارعمومی فرمایشات ایشان را به دوبخش «مولوی» و «ارشادی» تقسیم می‌کنند تا بتوانند بهره لازم را به‌نفع خود تامین کنند. آن‌ها برای حذف رقیب از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند و با حذف نیروهای میانه‌رو بر بقای تندروی و رادیکالیسم تمرکز می‌کنند؛ امری که پیامد حداقلی آن این است که درحکومت یک دست، در صورت بروز هر مشکلی کسی نیست که از دیگری در باره عملکردش سوال کند؛ زیرا در عمل نظام خود انتقادی را با حذف دیگر سلیقه‌ها و گروه‌ها از بین برده و خود را در هاله‌ای از اشتباه‌ناپذیری قرار داده‌اند.

از سوی دیگر با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری پرشور انتخابات و مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای باید دید این پروژه چه تاثیری در این حضور می‌تواند داشته باشد. انگارتندروها حضور کم رنگ مردم در انتخابات گذشته و افزایش شدت فضای بین‌المللی علیه ایران را فراموش کرده اند. استمرار این روش آیا به معنای کاهش مشارکت و افزایش مخاطرات داخلی و خارجی نیست؟

ارسال نظر

پربازدیدترین