|
| کد مطلب: ۱۰۲۸۹۰
لینک کوتاه کپی شد

فشار کنگره آمریکا به اروپا برای تروریست خواندن سپاه

گروهی از نمایندگان کنگره با ارسال نامه‌ای، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار دادند تا سیاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

منبع: فارس |

ائتلافی از سناتورهای جمهور‌ی‌خواه کنگره آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) با ارسال نامه‌ای به «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار قرارگیری نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC) در فهرست سازمان‌های تروریستی شده است.

وبگاه «واشنگتن فری بیکن» گزارش کرد، 12 سناتور جمهوری‌خواه به رهبری سناتور «جیمز ریش» سناتور جمهوری‌خواه ایالت «آیداهو» و عضو کمیته روابط خارجی سنا روز گذشته در نامه‌ای به بورل خواستار اقدام علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدند.

نمایندگان کنگره آمریکا با اتهام زنی به جمهوری‌ اسلامی در نامه خود نوشتند: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدیدی برای اتحادیه اروپا و امنیت جمعی ما هستند. موقع آن رسیده است که قبل از حملات فاجعه‌بار بعدی، منابع آن‌ها را قطع کرد».

بر اساس نسخه‌ای از نامه جمهوری‌خواهان سنا که منحصراً در اختیار واشنگتن فری بیکن قرار گرفته است، این سناتورها با اعمال فشار به اتحادیه اروپا ادامه دادند که اقدام اتحادیه اروپا در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی، «توانمندی سپاه برای ترویج تروریسم را فلج کرده و جهان را به مکان امن‌تری برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به طور یکسان تبدیل می‌کند».

سناتورهای آمریکایی اتهامات تکراری متحدان اوکراین علیه جمهوری اسلامی ا تکرار کردند و گفتند: «در بحبوحه حمایت مداوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جنایات جنگی روسیه در اوکراین، بی‌میلی اتحادیه اروپا هم عزم جمعی ما را در برابر روسیه را تضعیف می‌کند و هم هدف دولت ایران برای ایجاد رعب و وحشت در غرب را نادیده می‌گیرد».

این سناتورهای جنگ‌طلب تصریح کردند که اقدام اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران در نهایت، «واکنش های آمریکا و اتحادیه اروپا به تجاوز روسیه را تشدید و همسو خواهد کرد».

اتحادیه اروپا چندی پیش در اقدامی تلاش کرد تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد اما پس از آن نیز خود مقام‌های اروپایی نیز اعتراف کردند که این اقدام موانع حقوقی دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پس از آن گفته بود که قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی نیازمند تصمیم دادگاه یکی از کشورهای عضو این اتحادیه است.

بورل درجمع خبرنگاران در این خصوص گفته بود: «نمی‌توانید بگویید که سپاه را تروریست می‌دانم چون این گروه را دوست ندارم. ابتدا باید دادگاه در این زمینه تصمیم بگیرد.»

تحرکات اروپایی‌ها برای اقدام ضد سپاه پاسداران با واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی ایران روبرو شده است. سید ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران این حرکت را از روی استیصال خواند و افزود این اقدام «پس از تلاش‌های ناموفق خیابانی آن‌ها برای ضربه به مردم ایران انجام شد تا بلکه به خیال خود بتوانند ملت ایران را متوقف کنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی رسمی و بخشی از سازمان نظامی کشور است و این اقدام برخلاف قوانین بین‌الملل و منشور سازمان ملل است».

 

ارسال نظر

پربازدیدترین