|
| کد مطلب: ۱۰۱۳۱۵
لینک کوتاه کپی شد

توافق ایران و عربستان ، اول راه است

در داخل حاکمیت گروهی که نسبت به مسائل کارشناسانه‌تر و اندیشمندانه‌تر نگاه می‌کنند به این نتیجه رسیدند که باید مسیر حرکت خودشان را در رابطه با همسویی با جامعه جهانی و همگرایی تغییر دهند و گام بزرگی بردارند که تفاهم یا توافق با عربستان است.

توافق ایران و عربستان ، اول راه است
منبع: آرمان ملی | نویسنده: یوسف مولایی |

توافق با عربستان دربرگیرنده مسائلی است که بخشی از مطالبات و دغدغه های جامعه جهانی را دربرمی‌گیرد مثل مسئله یمن، عراق، سوریه و لبنان .

ایران در توافق با عربستان در مسیری می‌افتد که از نظر کشورهای غربی با نظم جهانی سازگار است. از طرفی آزادی یا مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی خیلی وقت است که مطرح است و یکی، دو سال این بحث ادامه داشت ولی به نتیجه رسیدن آن در این مقطع نشان می‌دهد که ایران یک برنامه و سیاست تعریف شده‌ای را  به اجرا می‌گذارد که در آن تنش‌زدایی و همسویی با جامعه جهانی گنجانده شده و ایران گام به گام می‌خواهد در آن مسیر حرکت کند.

اگر این حرکت‌ها اعتماد جامعه جهانی را به ایران جلب کند، آنوقت مذاکرات برای برجام جدید شکل خواهد گرفت. چون برجام 2015 دیگر وجود ندارد و اگر منجر به برجام شود، برجام جدیدی خواهد بود که شرایط خودش را خواهد داشت و باید با شرایط جدید سازگار باشد.

هم ایران و هم آمریکا به نوعی آن برجام را کنار گذاشتند. ایران در مورد میزان غنی‌سازی و جمع آوری و استفاده از سانتریفیوژهای جدید از حد و حدود آن برجام فراتر رفته و دیگر آن برجام محدودیتی برای ایران به نوعی ایجاد نمی‌کند و آمریکا هم تحریم‌هایی را که قبلا در برجام معلق شد  دوباره فعال کرده .

آمریکا فعالیت موشکی و فعالیت برون مرزی سپاه را مطرح خواهد کرد و نحوه سازگاری ایران با نظم جهانی از جمله مسئله اوکراین مطرح خواهد شد که این بحث‌ها در مدل برجام جدید تاثیرگذار است. ایران نیز رویکرد خودش را در نگاه به مسائل بین‌المللی و جامعه بین‌المللی دارد.

اگر ایران این حرکت را ادامه دهد و  در داخل موج مخالفت از طرف جریان تندرو شروع نشود باعث آرامش اقتصادی در کشور می‌شود. در اینصورت اولین تاثیرش در نرخ برابری ریال و دلار است و بعد فضا برای اشتغال و کارآفرینی بازتر می‌شود و می‌تواند امید بیشتری برای زندگی فراهم کند ولی راه درازی در پیش است.

گامی که ایران در رابطه با عربستان برداشته گام مثبت و درستی است به شرطی که بتواند تا آخر ادامه دهد ولی این موضوع به اینجا ختم نمی‌شود. چون الان مسائل جهانی همه به هم گره خورده و حل مشکل با عربستان فقط به خود عربستان تمام نمی‌شود و مسائل مختلفی که ایران با عربستان و جامعه جهانی دارد نیز مطرح خواهد شد. بپردازد.

 

متن کامل اینجا

 

ارسال نظر

پربازدیدترین