|
| کد مطلب: ۱۰۰۳۹۴
لینک کوتاه کپی شد

حذف مخبر از معاون اولی ریاست جمهوری آرزوی چه کسانی است

این روزها از طریق رسانه‌های وابسته به جریان قالیباف شنیده میشود که دولت قرار است سه تغییر در افراد کابینه صورت دهد.

حذف مخبر از معاون اولی ریاست جمهوری آرزوی چه کسانی است
منبع: امتداد |

این تعییرات عبارتند از:

جابه جایی محمدهادی زاهدی وفا با محسن رضایی در معاونت اقتصادی

تغییر خاندوزی و شمس‌الدین حسینی در وزارت اقتصاد

نشستن پرویز فتاح بر صندلی محمد مخبر در معاونت اول ریاست جمهوری

اگرچه دولت به طور رسمی و سریع نسبت به این خبر واکنش نشان داد و آن را رد کرد اما مساله مخبر برای نزدیکان دولت از همان روزهای اول مساله اساسی بود.روزی که رئیسی، محسن رضایی را برای معاونت اقتصادی برگزید و مخبر را معاون اول کرد، تعارض میان آنها منجر به این شد که ابراهیم رئیسی صراحتا اعلام کند «تیم اقتصادی دولت با هماهنگی مخبر فعالیت خواهند کرد» این امر موجب دلخوری محسن رضایی شد و از آن زمان به بعد در سکوت کامل فرو رفت و حالا انتظار خروج از دولت را می کشد. اما وضعیت برای محمد مخبر متفاوت است.

تیم قالیباف بر این باور است که مخبر در هماهنگی لازم با وزارت اقتصاد عمل نمی‌کند. دوم اینکه با حذف مخبر و خاندوزی از دولت، شورای ائتلاف (شورایی که ریاست آن با حدادعادل است) می‌تواند با دولت فاصله گذاری کرده و اعلام کند این دولت، متعلق به اصولگرایان نیست.

از سوی دیگر  تیم پایداری هم که حالا بعد از تغییر رئیس کل بانک مرکزی احساس قدرت بیشتری می‌کند، به دنبال خالص‌سازی دولت است.

اما سئوال این است که قربانی کردن محمد مخبر می‌تواند دولت را از فشار و ناکارآمدی اقتصادی نجات دهد؟

به نظر می‌رسد با وجود تکذیب‌ها اما فشار برای این اتفاق زیاد است و ممکن است به زودی شاهد این تغییر باشیم و با این تغییر دو اتفاق خواهد افتاد. اولا: مخبر بعدها به قربانی مظلومی تبدیل می‌شود که ناخواسته و سریعتر از موعد از قطار پیاده اش کردند. دوم: دولت برای مدت کوتاهی زمان خریداری می‌کند تا بتواند در مورد تامین ارز خود اقدامی کند.

با حذف مخبر احتمالا رئیسی به دوسال پایانی دوره احمدی نژاد بیشتر و بیشتر نزدیک خواهد شد. دوسالی که در آن اصولگرایان چنان از خجالت احمدی نژاد در آمدند که هیچ منتقدی نتوانسته بود دست به چنین کاری برای بی‌آبرو کردن او بزند.

 

 

 

ارسال نظر

پربازدیدترین