|
لینک کوتاه کپی شد

گروسی: ایران به غنی سازی 60درصدی رسیده که نزدیک به 90درصد است

رافائل گروسی در پاسخ به سوالی در مورد موضع‌گیری‌های اخیر مقام های آمریکایی و اتحادیه اروپا که به بهانه وقایع اخیر ایران مذاکره بر سر توافق هسته ای را کنار گذاشته اند، گفت: مسئله در اینجا منع اشاعه تسلیحات هسته ای و تضمین این است که برنامه هسته ای در ایران برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز باقی بماند. البته فراموش نکنیم که ایران سلاح هسته ای ندارد.

گروسی: ایران به غنی سازی 60درصدی رسیده که نزدیک به 90درصد است

گروسی افزود: مسائل دیگر مانند حقوق بشر و موارد دیگر جزو وظایف من نیست. البته ما خیلی نگران این موضوع هستیم. (این مسائل) ممکن است مانع دستیابی به یک راه حل سیاسی در (موضوع هسته ای) شوند. اما در این روند طولانی مذاکرات هسته‌ای ایران، شرایط مشابه، دشوارتر یا آسان ‌تر را دیده‌ایم. بنابراین، من انتظار دارم که شاهد تعامل بهتری از سوی مقام های ایرانی باشم. چند ماه گذشته دشوار بوده است. ما پاسخ‌های مورد انتظارمان را از ایران دریافت نکرده‌ایم. امیدوارم بتوانم به ایران سفر کنم و رابطه مبتنی بر اعتماد را که در این برهه زمانی رو به تزلزل است، از نو تنظیم کنم.

گروسی در پاسخ به ادعای نزدیک شدن ایران به توانمندی ساخت سلاح هسته ای گفت: ایران در حال توسعه دادن (برنامه هسته ای خود) است و سانتریفیوژهای نسل نوین بیشتری دریافت و مواد بیشتری انباشت کرده است. غنی سازی پنج درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد را که بسیار نزدیک به سطح غنی ‌سازی ۹۰ درصدی تسلیحاتی است، انجام می دهد. به همین دلیل من گفته ‌ام که باید در بالاترین سطح ممکن سیاسی بنشینیم تا صادقانه گفت و گو کرده و توافق کنیم که اوضاع فعلی نمی‌تواند بدین شکل ادامه یابد.
 
شناسه خبر: ۹۴۲۵۶

ارسال نظر

پربازدیدترین