|
لینک کوتاه کپی شد

تلاش آمریکا برای بستن مسیر دلار بین ایران و عراق

وال‌استریت ژورنال خبر داد آمریکا در تلاش برای بستن مسیر تبادل دلار بین ایران و عراق است.

تلاش آمریکا برای بستن مسیر دلار بین ایران و عراق
منبع: ایسنا |

این روزنامه آمریکایی در همین راستا نوشت که عراق در برابر حرکت امریکا برای جلوگیری جریان پول به ایران است و در مورد اعمال کنترل بر مبادلات دلاری دست و پا می زند.

به نوشته این روزنامه با اعمال کنترل‌ها بر روی ارز آمریکا، ارزش پول عراق در برابر دلار تا 10 درصد کاهش یافته است.

در همین حال روزنامه فیگارو نیز چند روز پیش از عزم ایالات متحده برای ادعای قطع جریان تامین مالی سپاه پاسداران با استفاده از شبکه پولی و مالی عراق خبر داد.

روزنامه فرانسوی با استناد به اطلاعات منتشر شده در مطبوعات عراق گزارش داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا به زودی افزون بر ۱۵ بانک خصوصی عراق را به ظن مشارکت در فرآیند دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران و کمک به قاچاق دلار به ایران، سوریه، اردن و ترکیه تحریم خواهد کرد.

به گزارش یورونیوز، در همین حال، روزنامه عراقی المداء هم با انتشار گزارشی در این مورد، نوشت: «حجم قاچاق ارز در هفته بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار است که حداقل نیمی از آن به تهران و مابقی به ۳ کشور همسایه ارسال می‌شود.»

مقام آگاه عراقی هم به این نشریه گفته که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده بر پایه مستندات خود به بانک مرکزی عراق گزارش داده که افزون بر ۶۰ بانک و موسسه مالی این کشور خارج از استانداردهای واقعی یک سیستم بانکی فعالیت می‌کنند و در واقع، با جعل اسناد تجاری و به ویژه اقلام وارداتی به قاچاقچیان ارز برای انتقال دلار در پوشش واردات کالا کمک می‌کنند.»

شناسه خبر: ۹۴۱۶۷

ارسال نظر

پربازدیدترین