|
لینک کوتاه کپی شد

امریکا و برخورد خشن با توان هسته ای ایران

ادعا می‌شود در سال ۲۰۲۳، ایران به احتمال زیاد از نقطه بی‌‌‌بازگشت هسته‌‌‌ای عبور کرده و به صورت بالفعل به کشور دارای توانایی ساختن سلاح هسته‌‌‌ای تبدیل خواهد شد.

امریکا و برخورد خشن با توان هسته ای ایران
منبع: دنیای اقتصاد | نویسنده: متیو کرونیگ* |

 کارشناسان خارجی تخمین می‌‌‌زنند که فرصت ایران (زمانی که برای تبدیل اورانیوم به بمب هسته‌ای مورد نیاز است) به چند هفته کاهش یافته است.

درحالی که ایران به پیشبرد برنامه هسته‌‌‌ای خود ادامه می‌دهد، ادعا می‌شود این فاصله زمانی به‌زودی به صفر می‌‌‌رسد. با توجه به شایعات توقف مذاکرات بین‌المللی هسته‌‌‌ای در بحبوحه نا‌آرامی‌ها در داخل ایران در پایان سال ۲۰۲۲، پیشرفت دیپلماتیک برای توقف این برنامه اکنون دور از ذهن به نظر می‌‌‌رسد.

چند رئیس‌جمهور متوالی ایالات‌متحده، از جمله جو بایدن، گفته‌اند که استفاده از زور آخرین گزینه برای دور نگه‌داشتن تهران از بمب است؛ اما بسیاری به این بلوف مشکوک هستند. واشنگتن گام‌‌‌هایی را که مقدمه آشکار مواجهه با تاسیسات هسته‌‌‌ای ایران باشد، برنمی‌دارد. بعید است که ایران در سال ۲۰۲۳ آزمایش هسته‌ای انجام دهد و قرار دادن کلاهک روی موشک بالستیک (شاید سال‌ها) طول بکشد. اما زمانی که ایران موادی با درجه تسلیحات کافی داشته باشد، بازی به پایان رسیده است. ما به سال ۲۰۲۳ به‌عنوان سالی نگاه می‌کنیم که در آن تلاش ایالات‌متحده و جامعه بین‌الملل برای دور کردن خاورمیانه از تنش شکست می‌خورد.

*سرپرست مرکز استراتژی و امنیت اسکوکرافت

 

 

شناسه خبر: ۹۳۸۷۸

ارسال نظر

پربازدیدترین