|

سخنگوی وزارت امور خارجه:

آمریکا تصمیم بگیرد، زمینه برای توافق فراهم است

ناصر کنعانی گفت: زمینه برای توافق فراهم است و مشکل اساسی برای توافق وجود ندارد مگر اینکه طرف آمریکایی نیاز به تصمیمی سیاسی داشته باشد.

کد مطلب : 89533

باشگاه خبرنگاران نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه برخلاف ادعای آمریکا مذاکرات دوحه مذاکرات خوبی بود، گفت: مذاکرات دوحه راه را برای مذاکرات بعدی باز گذاشته است.

ناصر کنعانی در ادامه گفت که گفتگوهای دو شب پیش آقایان امیرعبداللهیان و بورل هم برای این بود که راه را برای برگزاری دور بعدی مذاکرات هموار کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تاکید کرد که زمینه برای توافق فراهم است و مشکل اساسی برای توافق وجود ندارد مگر اینکه طرف آمریکایی نیاز به تصمیمی سیاسی داشته باشد و به نظر می رسد آمریکا نمی تواند تصمیمی سیاسی مستقلانه بگیرد چراکه واشنگتن از دریچه منافع ملی به مذاکرات نگاه نمی‌کند بلکه از دریچه منافع رژیم صهیونیستی به مذاکرات می‌نگرد.

ناصر کنعانی همچنین درباره مصاحبه کمال خرازی رئیس شورای روابط خارجی با شبکه الجزیره در خصوص توان ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای نیز گفت که ظرفیت های هسته ای ایران ظرفیت های بسیار بالایی است و فناوری هسته ای ما کاملا صلح آمیز است که در بازدیدهای مکرر آژانس بارها و بارها به صلح آمیز بودن فناوری هسته ای ایران تاکید شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران گفت که انتظار نداریم سفرای کشورهای خارجی در مسائل داخلی ایران اظهار نظر کنند و نسبت به این موضوع حساسیت داریم اما تلاش داریم از دامن زدن به این اظهارات خودداری کنیم.

ناصر کنعانی در ادامه تاکید کرد که باید اظهارات سفیر روسیه را دقیق بخواند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه حوزه منطقه خلیج فارس جزو حوزه های مهم و راهبردی برای ایران است و همواره تاکید داشتیم اگر سوء تفاهمی هست باید در گفتگوهای داخلی حل شود، فضای مذاکرات با عربستان را مثبت خواند و گفت که ایران گام های مثبتی را در روند مذاکرات با عربستان برخواهد داشت.

ناصر کنعانی در ادامه از اظهارات مثبت مقامات عربستان استقبال کرد و گفت که منتظر اقدام عملی کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهیم بود و امیدواریم در مناسبات با بحرین هم بتوانیم شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین بار دیگر در خصوص مذاکرات هسته‌ای یادآور شد که ایران معتقد است مذاکرات با آمریکا باید از طریق واسطه اروپایی انجام شود چراکه بعد از خروج یکطرفه آمریکا از برجام رویکرد تهران عوض شد و ایران و آمریکا هیچگونه گفتگوی دوجانبه یا مستقیمی را در خصوص توافق هسته ای با یکدیگر نداشته اند.

ناصر کنعانی در خصوص لایحه ای با موضوع استرداد مجرمان میان تهران و بروکسل که قرار است در پارلمان بلژیک تصویب شود هم گفت که بحث لایحه استرداد مجرمان در بین کشورها موضوع عادی است و ایران و بلژیک تعداد فراوانی از این موافقتنامه ها را با کشورهای دیگر هم امضا کرده اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه همین موضع تاکید کرد که بازداشت آقای اسدی دیپلمات ما غیرقانونی و نقض فاحش قوانین بین المللی است و خواست ایران این است که بلژیک دیپلمات ایرانی را فورا آزاد کند و ضمن اعاده حیثیت از ایشان و خسارات وارده را هم جبران کند.

ناصر کنعانی در خصوص اظهارات مقامات آمریکایی درباره سفر آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران و روابط تهران و مسکو نیز اظهار داشت که روابط ایران و روسیه به آمریکا ارتباطی ندارد تا بخواهد در آن مداخله یا اظهار نظر کند چراکه تهران و مسکو برمبنای منافع مشترک رابطه خود را تعریف کرده اند که این رابطه یک رابطه سازنده و منطقی دو جانبه و منطقه ای است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه این رابطه سازنده را در همکاری برای حل بحران سوریه و مبارزه با تروریسم خود را نشان داده است.

ناصر کنعانی در پایان بار دیگر رای صادره دادگاه سوئد در پرونده حمید نوری و نفس برگزاری این دادگاه را نمایشی خواند و تاکید کرد که برگزاری این دادگاه نه تنها نقض شهروند بی گناه ایرانی بود بلکه بیانیه دادگاه هم نقض حاکمیت ایران بود و اتهاماتی نابجا را روانه ایران کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان از دولت سوئد خواست اشتباهات خود را جبران کند و گفت که اگر مقامات سوئد می گویند از منافقین حمایت نمی کنیم باید این را در عمل هم نشان دهند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین