|

کاخ‌سفید: توپ در زمین ایران است

کد مطلب : 72642

مشاور امنیت ملی آمریکا در کنفرانس خبری شامگاه سه‌شنبه خود بدون اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای مدعی شد که توپ در زمین ایران بوده تا جدیت خود را نشان دهد.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا شامگاه سه‌شنبه گفت که روسای جمهور آمریکا و روسیه در ارتباط ویدئویی روز سه‌شنبه خود، گفت‌وگوی خوبی درباره موضوع هسته‌ای ایران داشتند.

وی در کنفرانس خبری کاخ سفید گفت: «بایدن و پوتین امروز بحث خوبی درباره موضوع هسته‌ای ایران داشتند و این گفت‌وگو سازنده بود».

سالیوان اضافه کرد: «روسیه و آمریکا برای ایجاد کردن برنامه جامع اقدام مشترک، به خوبی با یکدیگر کار خواهند کرد و این زمینه‌ای است که روسیه و آمریکا به همکاری تنگاتنگ ادامه خواهند داد».

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه گفت: «هر میزان که ایران در میز مذاکرات عدم جدیت را نشان دهد، اتحاد بیشتری میان 5+1 حاصل خواهد شد بنابراین توپ در زمین ایران بوده تا نشان دهد که آیا قصد دارد جدی باشد یا خیر».

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هفته گذشته در وین برگزار و ایران دو سند را به طرف مقابل در حوزه رفع تحریم‌ها و موضوع هسته‌ای ارائه داد و بنا بر درخواست طرف‌های اروپایی برای مشورت با پایتخت‌هایشان درباره این دو سند مقرر شد تنفسی در گفت‌وگوها صورت بگیرد و دوباره این هفته از سر گرفته شود که براساس توافق باقری و مورا روز پنجشنبه این گفت‌وگوها در شهر وین مجدد از سر گرفته خواهد شد.

کارشناسان معتقدند که رویکرد طرف غربی نشان میدهد که مصرانه در پی آن هستند که ادامه مسیر گفت‌وگو را بر اساس ابتکار ایران نپذیرد، چون در آن صورت، میدان عمل در اختیار ایران است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از اهرم‌های فشار استفاده نشده خود بهره گیرد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین