|
| کد مطلب: ۹۴۹۶۰
لینک کوتاه کپی شد

ارتباط عادت به تنبلی با مشکلات سلامتی

بر اساس داده های یک مطالعه جدید، عادت داشتن به اهمال‌کاری می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات عمیق‌تر در سلامتی مانند افسردگی، اضطراب، دردهای ناتوان‌کننده، بدخوابی و همچنین نداشتن تحرک جسمانی باشد.

ارتباط عادت به تنبلی با مشکلات سلامتی
منبع: ايسنا |

در این مطالعه که اوایل این ماه در مجله JAMA منتشر شد، این مسئله ارزیابی شد که آیا دانش‌آموزانی که کارها را به تعویق می‌اندازند از نظر سلامت روانی و جسمی بیشتر در معرض خطرند یا خیر.

متخصصان از جمله پژوهشگران دانشگاه "اوپسالا" سوئد، ۳۵۲۵ دانشجوی شرکت‌کننده را از هشت دانشگاه استکهلم و اطراف آن انتخاب کردند و از آن‌ها خواستند به مدت یک سال بین ۱۹ اوت ۲۰۱۹ تا ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ هر سه ماه یک بار پرسشنامه‌هایی را پر کنند.

متخصصان در این مطالعه اهمال‌کاری‌هایی را که دانش‌آموزان خود اظهار کردند با استفاده از پنج گزینه از نسخه سوئدی مقیاس اهمال‌کاری کامل (Pure Procrastination Scale) بر اساس "طیف لیکرت" از یک (یعنی خیلی به‌ندرت یا اصلا نمایشگر من نیست) تا پنج (یعنی غالبا یا همیشه نمایشگر من است) رتبه‌بندی کردند.

بعد رتبه‌های به‌دست‌آمده را تجمیع کردند تا نمره کل اهمال‌کاری از پنج تا ۲۵ به دست آید. سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده از دانش‌آموزان را ارزیابی کردند تا مشخص شود آیا اهمال‌کاری با پیامدهای بدتر برای سلامت در ۹ ماه بعد مرتبط است یا خیر.

در بررسی تکمیلی پس از گذشت ۹ ماه، ۱۶ مورد پیامد منفی برای سلامت که شرکت‌کنندگان خودشان اظهار کرده بودند، ارزیابی شد.

این پیامدهای منفی عبارت بودند از مشکلات سلامت روان مانند علائم افسردگی، اضطراب و فشار روانی و دردهای ناتوان‌کننده از جمله درد گردن و/یا قسمت فوقانی کمر، کمر، اندام بالایی و اندام پایینی.

طبق این یافته‌ها، سطوح بالاتر اهمال‌کاری با نشانه‌های به طور قابل توجه بیشتری از افسردگی، اضطراب و فشار روانی در حدود ۹ ماه بعد ارتباط داشت.

این مطالعه خاطرنشان کرد: در ضمن یافته‌های ما در طول همه‌گیری کوویدــ۱۹ جمع‌آوری شد که می‌تواند بر تعمیم‌پذیری به دوره‌های زمانی دیگر اثر منفی داشته باشد.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین