|
لینک کوتاه کپی شد

فواید کشیدن نخ دندان که تا امروز نمی دانستید

صرف نخ دندان کشیدن کافی نیست. مهم این است که از آن به‌طور صحیح استفاده کنید.

فواید کشیدن نخ دندان که تا امروز نمی دانستید
منبع: دیجی‌کالا مگ |

بیشتر دندانپزشک‌ ها همچنان استفاده از نخ دندان را توصیه می‌ کنند. استفاده از نخ دندان یک عادت مهم برای حفظ بهداشت دهان و دندان است. نخ دندان بقایای مواد غذایی را از بین دندان‌ ها خارج می‌ کند که این امر باعث کاهش باکتری‌ ها و پلاک‌ ها در دهان می‌ شود. پلاک لایه‌ی چسبناکی است که به سطح دندان‌ها می‌ چسبد و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌ شود.

آکادمی پریودنتولوژی آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا هر دو استفاده از نخ دندان را توصیه می‌کنند. به گفته‌ی بسیاری از دندانپزشک‌ها و پریودنتیست‌ها (متخصصان جراحی لثه)، دلیلی که آن‌ها استفاده از نخ دندان را توصیه می‌کنند، تحقیقات نیست؛ بلکه به‌خاطر چیزی است که در بیماران خود می‌بینند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند افرادی که هر روز از نخ دندان استفاده می‌کنند لثه‌های سالم‌تری دارند و برای مدت طولانی‌تری می‌توانند دندان‌های خود را حفظ کنند.

نخ دندان ذرات غذا را از بین دندان‌ ها و زیر لثه‌ ها خارج می‌ کند. باقی ماندن ذرات غذا در دهان باعث تجمع باکتری‌ ها می‌شود و احتمال ابتلا به بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می‌ دهد.

اگرچه ارتباط بین نخ دندان و پوسیدگی دندان کمی مبهم است، اما تحقیقات نشان‌ داده‌ اند که نخ دندان در پیشگیری از بیماری لثه نقش دارد. به همین دلیل است که دندانپزشک‌ ها و پریودنتیست‌ ها همچنان استفاده از آن را توصیه می‌ کنند.

بررسی ۱۲ مطالعه‌ مختلف نشان داد افرادی که به‌طور منظم مسواک می‌ زنند و از نخ دندان استفاده می‌ کنند کمتر از دیگران دچار خونریزی لثه می‌ شوند یا التهاب لثه را تجربه می‌ کنند. چرا که مسواک نمی‌ تواند به‌تنهایی ذرات غذا را از دهان خارج کند و استفاده از نخ دندان تنها راه برای حذف آن‌ها محسوب می‌ شود.

شناسه خبر: ۹۴۵۹۱

ارسال نظر

پربازدیدترین