|
لینک کوتاه کپی شد

4 اشتباه در مصرف قهوه روی مغز تاثیر منفی می گذارد

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است. به همین دلیل، دانشمندان تحقیقات زیادی درباره‌ی اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت آن انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد و می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نظیر دیابت پیشگیری کند. اما مصرف اشتباه آن می تواند خطرناک باشد.

4 اشتباه در مصرف قهوه روی مغز تاثیر منفی می گذارد

۱. در مصرف قهوه زیاده‌روی می‌کنید

اگرچه نوشیدن قهوه در حد اعتدال برای مغز مفید است، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند ضرر داشته باشد. برای مثال، یک مطالعه نشان داده است که نوشیدن بیش از ۶ فنجان قهوه در روز با کاهش حجم مغز مرتبط است و خطر زوال علق را ۵۳ درصد افزایش می‌دهد.

۲. در ساعات پایانی شب قهوه می‌نوشید

بسیاری از افراد برای اینکه وسط روز سطح انرژی و هوشیاری خود را افزایش دهند، به قهوه پناه می‌برند. اما اگر خیلی دیروقت و نزدیک به زمان خواب قهوه بنوشید، ممکن است خواب‌تان مختل شود. چون کافئین یک ماده‌ی محرک است که تا مدت‌ها پس از نوشیدن آخرین جرعه‌ی قهوه در جریان خون شما باقی می‌ماند.

محققان نیمه عمر کافئین را تقریبا پنج ساعت اعلام کرده‌اند، یعنی ۱۰ ساعت طول می‌کشد که کل کافئین دریافتی از بدن شما حذف شود. به همین دلیل، نوشیدن قهوه در اواخر روز می‌تواند برای خواب مشکل‌ساز باشد.

محققان توصیه می‌کنند که حداقل از ۶ ساعت قبل از خواب از نوشیدن قهوه و مصرف سایر منابع غذایی حاوی کافئین خودداری کنید.

۳. داخل قهوه مقدار زیادی شکر می‌ریزید

اگر عادت به مصرف قهوه دارید، بهتر است آن را شیرین نکنید یا میزان مصرف شکر را به حداقل برسانید. به‌طور کلی، توصیه می‌شود مردان میزان مصرف شکر را به حداکثر  ۹ قاشق چای‌خوری در روز محدود کنند. حد مجاز مصرف شکر برای زنان ۶ قاشق چای‌خوری در روز است.

۴. مصرف قهوه را به‌ یکباره و به‌ طور ناگهانی قطع می‌کنید

 

اگر فکر می‌کنید در طول روز بیش از حد کافئین دریافت می‌کنید، بهتر است مصرف قهوه و سایر منابع حاوی کافئین را به‌تدریج کاهش دهید. افرادی که عادت به خوردن قهوه دارند و به‌طور منظم از این نوشیدنی استفاده می‌کنند، ممکن است با قطع یکباره‌ی آن علائم ترک را تجربه کنند که خود را به‌صورت سردرد نشان می‌دهد و حتی می‌تواند تمرکز کردن را با مشکل مواجه کند.

شناسه خبر: ۹۳۸۴۸

ارسال نظر

پربازدیدترین