|

بی‌خطرترین واکسن دنیا ایرانی است / ایمنی صد در صدی واکسن پاستووک در برابر امیکرون

کد مطلب : 83645

رئیس انستیتو پاستور ایران، از ایمنی ۱۰۰ درصدی واکسن پاستوکووک در برابر سویه امیکرون خبر داده و گفت: این واکسن به عنوان یکی از بی‌خطرترین واکسن‌ها علیه کووید ۱۹ در دنیا نام برد.

به گزارش آیند، علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران صبح شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، تاکید کرد: پاندمی کرونا باعث شد تا تهدیدات علیه کشورمان به فرصتی برای بروز توانایی‌های علمی دانشمندان ما باشد. به طوری که در حال حاضر علاوه بر تولید انواع کیت‌ها، امکان صادرات آنها نیز وجود دارد.

او افزود: کار تولید واکسن در انستیتو پاستور نیز در همین پاندمی ادامه یافت و موفق شدیم واکسنی را تولید کنیم که یکی از بی خطرترین واکسن‌های دنیا باشد.

بیگلری تاکید کرد: فناوری واکسن پاستوکووک باعث شده در دنیا منحصر به فرد باشد و تنها واکسن در دنیا باشد که از دوز بوستر برخوردار است.

او افزود: یک سال قبل در همین ایام، همه به این فکر می‌کردند که ۲ دوز واکسن برای مقابله با کووید ۱۹ کافی خواهد بود. اما در همان ایام ما به فکر کارایی دوز سوم بودیم.

بیگلری با اشاره به ایجاد ایمنی در ۹۶.۵ درصدی با تزریق واکسن پاستوکووک، گفت: این واکسن، مجوز مصرف در بزرگسالان و کودکان را دارد.

او افزود: تزریق ۴ دوز واکسن پاستوکووک، ایمنی ۱۰۰ درصدی در برابر سویه امیکرون ایجاد می‌کند.

بیگلری در ادامه از مردم خواست نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند و گفت: حتماً برای نوبت سوم واکسن هم اقدام کنید. زیرا، اثبات شده درگیری کودکان در سویه امیکرون بیشتر خواهد بود، والدین نسبت به ایمن سازی فرزندان خود اقدام کنند.

رئیس انستیتو پاستور ایران در ارتباط با میزان تولید واکسن پاستوکووک پلاس که برای دوز سوم استفاده می‌شود، افزود: برنامه عادی ما این طوری بود که کسانی که ۲ دوز پاستوکووک را تزریق می‌کنند، برای دوز سوم پاستوکووک پلاس را می‌زنند و برای کودکان زیر ۱۸ سال نیز همان ۲ دوز کافی است.

بیگلری گفت: اثربخشی پاستوکووک و پاستوکووک پلاس بر روی کسانی که ۲ دوز سینوفارم و یا آسترازنکا دریافت کرده بودند، در حال بررسی است.

او با اشاره به استقبال مردم از واکسن‌های پاستور، افزود: یکی از منحصربه فردترین ویژگی‌های واکسن پاستور، دوز یادآور واکسن است.

رئیس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: تنها واکسن ساخت داخل را داریم که مجوز تزریق برای کودکان را دارد.

او با اشاره به اهمیت دوز یادآور واکسن کرونا، گفت: همین مسئله باعث استقبال زیاد مردم از واکسن پاستور شد و باید بدانیم حداقل به ۵ ماه زمان نیاز است که واکسن به بازار وارد شود.

بیگلری در ارتباط با تولید کیت‌های تشخیصی، افزود: ما کیت‌های امیکرون را برای موارد خاصی به کار می بریم و استفاده می‌کنیم. برای تشخیص اولیه به هیچ وجه لازم نیست از کیت امیکرون استفاده شود.

او تاکید کرد: با توجه به غالب شدن سویه امیکرون، اگر تست کووید ۱۹ بیمار مثبت شد، فرض را بر این می‌گذاریم که امیکرون گرفته است.

بیگلری افزود: بهترین کار برای پیشگیری از انتقال امیکرون در جامعه، قرنطینه و دور ماندن از سایر افراد خانواده و استفاده از ماسک است.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: حتی کسانی که واکسن زده اند، نباید تصور کنند که می‌توانند بدون ماسک در جامعه تردد کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین