|

سقوط معیشتی و مهاجرت بی‌سابقه پزشکان ایرانی

کد مطلب : 83086

عضو شورای عالی نظام پزشکی با گلایه از ناعادلانه بودن تعرفه‌های پزشکی گفت: تعرفه‌های دستوری و غیرواقعی سبب کاهش قدرتِ خرید جامعه پزشکی شده به طوری که امروز مسئله اصلی این جامعه، «تاب آوری» و «معیشت» است.

به گزارش آیند، قاسم رحمت‌پور رکنی، عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که شاید ساده‌ترین تعریف برای تعرفه، «حق‌الزحمه قانونی» باشد. اظهار کرد: سال‌های متمادی است که جامعه پزشکی، به شدت از «ناعادلانه» بودن این حق الزحمه قانونی می‌نالد.

او افزود: در ساز و کارهای تجاری، آن چه حق‌الزحمه یک شغل را تعیین می‌کند، «عرضه و تقاضا» است. شاغلان اصناف مختلف اما، گاهی پا را فراتر گذاشته، با تشکیل سندیکاهای قوی و ایجاد «انحصار»، قیمت‌ها را در دست گرفته و از شمول آن قانون تجاری فرار کرده‌اند.

او ادامه داد: برخی مشاغل هم برای حفظ قدرت خرید خود، قیمت‌ها را شناور کرده‌اند. مثلا اگر در یک «راسته» تعداد مسگر‌ها زیاد شد، مسگرها «تعرفه» خود را افزایش دادند تا ریزش تعداد مراجعان خود را جبران کنند. در اقتصادهایی که به هر دلیل ثبات کافی وجود ندارد، تمام این قواعد علمی و عملی بهم ریخته و یک «نابسامانی» منتج از نگرانی عمومی از «آینده»، بر امور مستولی می‌شود. یعنی، نه دیگر عرضه و تقاضا تعرفه‌ها را مشخص می‌کند، نه تعداد شاغلین و رقابت داخل شغلی، و نه هیچ چیز دیگری، جز «منافع کاملا شخصی!»

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که تعرفه‌های دستوری، در چنین مواردی کاربرد دارند، تا از یک بهم ریختگی ناشی از نگرانی عمومی و تزلزل اقتصادی جلوگیری کنند؛ تصریح کرد: مسلما با این تعریف، تعرفه‌ها فقط شامل «سقف» بوده و «کف» تعرفه که می‌تواند مانع از دامپینگ و نوع دیگری از سوءاستفاده‌های شخصی باشد، وجود ندارد.

رحمت‌پور رکنی خاطرنشان کرد: با این وجود، طبیعی است که جامعه عمومی باید از تعرفه گذاری‌های دولتی استقبال کند. هر چه کمتر، بهتر. اما، مسئله اصلی اینجاست که هرچند تعرفه برای جلوگیری از «زیاده خواهی» فردی شاغلین بوجود آمده، آیا می‌تواند با انقباض بیش از حد برای جلب رضایت مقطعی جامعه عمومی، کیفیت خدمات را در معرض خطر قرار دهد؟ یعنی مثلا می‌تواند برای کاهش قیمت خودرو و ارزان و در دسترس قرار دادن آن برای اقشار کم درآمد، از کیفیت ایربگ آن بکاهد؟ حتی اگر افکار عمومی این را بپسنددکه نمی پسنددآیا دولت به عنوان متولی ملت، حق دارد از این تفکر پیروی کند؟

به گفته او این روزها، قدرت خرید جامعه پزشکی بشدت کاهش یافته و مسئله امروز این قشر، دیگر «رفاه کامل» که روزی از مهم‌ترین فاکتورهای اقبال عمومی جوانان به این رشته‌ها بود، نیست! امروز مسئله اصلی این جامعه، «تاب آوری» و «معیشت» است! یعنی شغلی که با مهم‌ترین هدیه خداوند به آفریده‌اش، یعنی «جان» او سر و کار دارد، امروز نه تنها دغدغه خانه و خودروی «با کلاس»، که مشکل اداره و دخل و خرج محل کار خود را دارد! ناگفته پیداست که درصدی از این جامعه، هنوز به این حد بحرانی از معیشت نرسیده و حتی جزو اقشار برخوردار محسوب می‌شود، ولی درصدی از آنها دردمندانه، حتی از خط فقر هم عبور کرده‌اند. این یعنی اغراق نامعقول و ناعادلانه در مسئله تعرفه دستوری پزشکان، به عنوان قشر نخبه و شاغلان در یک شغل حساس.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که علاوه بر عقب ماندن شدید تعرفه‌های پزشکی که انباشته چندین سال کج اندیشی بوده، تاکید کرد: افزایش شدید شاغلین پزشکی علیرغم تصور و نمایش نادرست مسئولین به سقوط معیشتی پزشکان دامن زده و همه اینها تحت تأثیر هجمه ناجوانمردانه برخی رسانه‌ها، به قدری جامعه را برای زندگی پزشکان ناامن نموده، که موج بی‌سابقه مهاجرت آنان را سبب شده است.

رحمت‌پور رکنیدر پایان گفت: دولت باید ضمن جبران عقب ماندگی انباشته تعرفه‌های پزشکی، فرمول جدیدی برای تعرفه‌ها بویژه در بخش خصوصی در نظر بگیرد، تا شغلی چنین مفید و ضروری برای یک جامعه، روز به روز دچار افت کیفیت نشده و نهایتا مردم از این نابسامانی متضرر نشوند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین