|

من هم آزمایش اچ آی وی (ایدز) می‌دهم

کد مطلب : 73550

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انجام بیش از 100 هزار تست تشخیص ایدز در کمپین «من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» خبر داد.

به گزارش آیند، هنگامه نامداری گفت: نتایج به دست آمده تا تاریخ 11 آذرماه سال جاری نشان می دهد که در مجموع از ابتدای شروع کمپین، تعداد 100 هزار و 221 تست تشخیص اچ آی وی در هزار و 141 مرکز انجام شده است و از 310 مورد مثبت اولیه تعداد 114 مورد جهت تأیید تشخیص به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری ارجاع شده اند.

او افزود: از هزار و 141 مرکز فعال در زمینه اطلاع رسانی و انجام تست تشخیص اچ آی وی قسمت عمده فعالیت ها به ترتیب توسط مرکز مدیریت بیماری های واگیر، سازمان بهزیستی، سازمان زندان ها، معاونت درمان و اداره اعتیاد انجام گرفته است.

رییس اداره کنترل ایدز بیان کرد: بررسی روند انجام تست به صورت هفتگی، نشان دهنده سیر صعودی فعالیت های بیماریابی در سراسر کشور است و از آن جایی که در حال حاضر بزرگترین چالش در نظام مراقبت بیماری اچ آی وی یافتن موارد جدید ابتلا می باشد، در هفته پایانی این کمپین، رسالت تمامی مراکز و سازمان ها هدایت فعالیت ها به سوی استمرار برنامه های بیماریابی در مراکز ارائه دهنده خدمات در نظر گرفته شده است.

دکتر نامداری اظهار داشت: ادامه برنامه به شکلی موثر و مستمر می تواند گامی اساسی در جهت بهبود فرآیند بیماریابی و پیشرفت به سمت کنترل موثر اپیدمی اچ آی وی (ایدز) در کشور باشد.

او گفت: هر سال اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده است که از اهداف مهم آن می توان به آموزش و اطلاع رسانی در خصوص اچ آی وی و فراهم آوردن دسترسی به تست تشخیصی اشاره کرد.

رییس اداره کنترل ایدز افزود: در راستای بزرگداشت روز جهانی ایدز در سال جاری، اجرای کمپین «من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» با هماهنگی تمامی سازمان های متولی برنامه کنترل اچ آی وی از تاریخ 20 آبان الی 20 آذر ماه با دو هدف در دست اجرا قرار گرفت.

او بیان داشت: هدف اول بیماریابی در جمعیت های کلیدی با افزایش ظرفیت کلیه مراکزی که از قبل مبادرت به انجام تست می کردند و هدف دوم کاهش انگ و دسترسی همگانی به آموزش و تشخیص اچ آی وی که از طریق راه اندازی پایگاه های موقت اطلاع رسانی و تست که عمدتاً توسط سازمانهای غیر دولتی و بخش خصوصی داوطلب انجام شد.

نامداری گفت: نتایج به دست آمده از سطح کشور در طی سه هفته گذشته از زمان شروع کمپین نشان دهنده دستاوردهای بسیار درخشان در زمینه انجام تست تشخیص اچ آی وی و تشخیص موارد جدید می باشد که بی شک بدون هماهنگی و زحمات خانواده کنترل اچ آی وی در سطح کشور میسر نمی شد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین