|

20 میلیون دفترچه بیمه مردم مناطق دورافتاده کارایی ندارد / روستائیان از خدمات سلامت بی‌بهره هستند

کد مطلب : 73510

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی گفت: با وجود 93 هزار دندانپزشک فعال و 25 هزار دندانپزشک مشغول به تحصیل در خارج با کمبود دندانپزشک روبرو نیستیم. جوامع روستایی نیز بطور کلی از خدمات سلامت بی بهره هستند و 20 میلیون دفترچه بیمه برای مردم مناطق روستای و دورافتاده صادر شده که عملا کارایی ندارد.

به گزارش آیند، عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی ضمن ابراز مخالفت با طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، گفت: معضل اصلی ما عدم مدیریت صحیح در توزیع نیروهای پزشک و دندانپزشک در اقصی نقاط کشور بوده و با افزایش ظرفیت پذیرش میزان دسترسی به خدمات سلامت بیشتر نخواهد شد.

دکتر بهنام عباسیان با اشاره به این که بالغ بر 39 هزار دندانپزشک در کشور مشغول به فعالیت هستند، تاکید کرد: نزدیک به 25 هزار دندانپزشک در خارج از کشور مشغول تحصیل بوده و می‌توان گفت در حوزه دندانپزشکی با کمبود نیرو مواجه نیستیم و اگر مدیریت صحیح در تقسیم بندی دندانپزشکان داشته باشیم، معضلی وجود ندارد.

او با اشاره به این که در ازای هر 4 هزار و 500نفر باید یک دندانپزشک داشته باشیم، افزود: تعداد فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی بسیار بالاست اما انگیزه و شرایط کافی و لازم برای فعالیت آنها در عرصه سلامت وجود ندارد. بنابراین بهتر است که سیاستگذاران با ایجاد شرایط مناسب نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان و به کارگیری آنان اقدامات لازم را انجام دهند.

عباسیان ادامه داد: وقتی انگیزه کافی و زیرساخت مناسب برای دندانپزشکان وجود نداشته باشد، آنها نمی‌توانند خدمات ارزنده‌ای را به بیماران در مراکز دولتی ارائه دهند و نهایتا به سلامت مردم آسیب وارد می‌شود.

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که شرایط نامساعد کاری باعث شده بسیاری از دندانپزشکان به خارج از کشور بروند،گفت: هیچ راه حلی از سوی مسئولان مربوطه ارائه نمی شود و فقط در گفتار مطرح می شود که دندانپزشکان مشکل دارند، در حالی که اگر انگیزه کافی و زیرساخت های مناسب برای فعالیت قشر دندانپزشک فراهم شود، بسیاری از همکاران به مناطق محروم و دورافتاده برای ارائه خدمات به بیماران خواهند رفت و تمرکز دندانپزشکان صرفا در مراکز استان ها نخواهد بود.

عباسیان تاکید کرد: در یک دهه اخیر با تحولات صورت گرفته، 18 دانشکده دندانپزشکی کشور با احتساب واحدهای بین المللی به 58 دانشکده رسیده که در نوع خود بی نظیر است. اما زیرساختهای آموزشی، متناسب با این فضا فراهم نشده و باید این مهم را در نظر گرفت چقدر همکاران جوان می توانند مسئولیت آموزش نسل های بعدی را در حوزه دندانپزشکی بر عهده گیرند؟

13 درصد کل هزینه‌های نظام سلامت به حوزه دندانپزشکی تعلق دارد

او با اشاره به این که دندانپزشکی همواره جزو خدمات لوکس تلقی، می شود، گفت: عدم پوشش بیمه ای خدمات این حوزه موجب شده تا اغلب مردم در سنین 35 تا 50 سالگی حداقل 5 دندان خود را از دست بدهند زیرا توان مالی لازم برای دریافت خدمات درمانی دندانپزشکی را نداشته و اقدام به کشیدن دندان خود می کنند. از دست دادن سلامت دهان و دندان باعث می شود افراد جامعه دچار بیماری های سیستماتیک از جمله مشکلات گوارشی و قلبی و… شوند که هزینه های زیادی را به نظام سلامت و بیماران تحمیل می کند.

عباسیان با اشاره به این که 75 درصد از مردم توان پرداخت هزینه های حوزه دندانپزشکی را ندارند، بیان کرد: سلامت دهان و دندان بسیار مهم بوده و جای تامل دارد که در حدود 13 درصد کل هزینه های نظام سلامت به حوزه دندانپزشکی تعلق می گیرد و حدود 90 درصد هزینه های دندانپزشکی را خود مردم پرداخت می کنند و متاسفانه این هزینه ها در سبد خانوار تعریف نشده و بیمه های پایه هم خدمات چشمگیری به مردم ارائه نمی دهند. جوامع روستایی نیز بطور کلی از خدمات سلامت بی بهره هستند و 20 میلیون دفترچه بیمه برای مردم مناطق روستای و دورافتاده صادر شده که عملا کارایی ندارد.

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی تاکید کرد: جامعه دندانپزشکی با مسائل و مشکلات متعددی نظیر بحران مواد و تجهیزات، عدم توزیع مناسب جغرافیای کاری دندان‌پزشکان، عدم انگیزه شغلی به‌خصوص در مناطق محروم روبروست که قطعا با ادامه این روند زیان دیده و از ارائه خدمات مطلوب بهره‌مند نخواهند شد. / سازمان نظام پزشکی

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین