|

ابتلا به زونا و سرخک ربطی به کرونا ندارد

کد مطلب : 72876

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یکی از مهمترین عوامل موثر در کاهش تلفات را واکسیناسیون گسترده دانست و گفت: ابتلا به بیماری زونا و سرخک هیچ ارتباطی به بیماری کرونا ندارد اما هر کدام از این بیماری به درجاتی، سیستم ایمنی بدن را درگیر می کنند. به گزارش آیند، محمد مهدی گویا با بیان این مطلب اظهار داشت: هیچ وقت واکسیناسیون به تنهایی عامل کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر نیست. واکسیناسیون یکی از مهمترین عوامل کاهش ابتلا و فوت است و از سوی دیگر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه عدم حضور دسته جمعی در اجتماعات مختلف که بارها تاکید شده، می تواند در کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا موثر باشد.

او افزود: موج ششم بیماری کرونا می تواند در کشور ایجاد شود و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. هنوز به واکسیناسیون کامل و با پوشش بالا دست پیدا نکرده ایم. فرا رسیدن فصل سرما، حضور در اجتماعات و بازگشایی مدارس اگر کارشناسی نشده و حساب نشده باشد می تواند باعث افزایش موارد بیماری در کشور شود و ما را به سمت موج ششم بیماری ببرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم که علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، افرادی که هنوز برای واکسیناسیون اقدامی نکرده اند، به سرعت این کار را انجام دهند. واکسیناسیون دانش آموزان برای ما خیلی مهم است و پوشش واکسیناسیون در این گروه سنی باید افزایش پیدا کند تا اطمینان خاطر بیشتری داشته باشیم.

سطح رعایت پروتکل های بهداشتی راضی کننده نیست

گویا تصریح کرد: متاسفانه هنوز سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور، راضی کننده نیست و کمتر از ۴۵ درصد است البته میزان رعایت پروتکل ها در نقاط مختلف کشور، متفاوت است به گونه ای که در برخی شهرستانها به بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد اما در برخی دیگر کمتر از ۴۰ درصد است. افزایش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور نیاز به تبلیغات، اطلاع رسانی و گفتگوی محلی با مردم در مناطق مختلف دارد.

او یادآور شد: ابتلا به بیماری زونا و سرخک هیچ ارتباطی به بیماری کرونا ندارد اما هر کدام از این بیماری به درجاتی، سیستم ایمنی بدن را درگیر می کنند. اگر فردی به زونا یا سرخک مبتلا شود چون سیستم ایمنی او، ضعیف می شود و در صورتی که به کرونا نیز مبتلا شود، نوع کرونا در این فرد، ممکن است شدیدتر باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین